Srí Lanka bejelentette, nem képes visszafizetni 51 milliárd dolláros adósságát
Srí Lankán példátlan gazdasági válság alakult ki, az ország pedig bejelentette, nem tudja visszafizetni 51 milliárd dolláros adósságát.
A kormány bejelentette, az egyre csak súlyosbodó gazdasági válság közepette nem lesz képes kifizetni 51 milliárd dolláros adósságát, melyről a pénzügyminisztérium is közzétett egy hivatalos közleményt: azt írják, a koronavírus-járvány, valamint az orosz-ukrán háború negatív hatásai miatt „ellehetetlenült”, hogy kifizessék adósságaikat, ezért az egyre fogyó devizatartalékokhoz nyúlnak.
A közleményben a pénzügyminisztérium kifejtette, a közelmúlt eseményei olyan mértékben rontottak Srí Lanka költségvetési helyzetén, hogy az államadósságok kifizetése ellehetetlenült. Srí Lanka példátlan válságban van: az elmúlt hetekben tömeges tüntetésekre került sor, mivel az üzemanyagból és még az élelmiszerből is hiány van, ez pedig inflációhoz és az alapvető termékek hiányához vezetett, nem beszélve az egyre gyakoribb áramkimaradásokról.
Srí Lanka közölte, jelenleg a Nemzetközi Valutaalaptól várja a segítséget, és arra kérik a szervezetet, hogy egy mentőcsomaggal segítsék meg a kormányt, hogy rendezhesse adósságait, de más országoktól is kértek financiális támogatást a helyzet rendezésére – a Nemzetközi Valutaalap egyébként nemrég „tarthatatlannak” minősítette az ország gazdasági helyzetét.
A pénzügyminisztérium közleményében arra is kitért, hogy a hitelezők szabadon tőkésíthetik az esedékes kamatfizetéseket, de akár a Srí Lanka-i valutában is fizethetnek. Az ország devizatartalékai márciusban jelentős csökkenésnek indultak, s 16,1 százalékkal csökkentek az egy hónappal korábbi álláshoz képest: jelenleg 1,93 milliárd dollár a tartalék összege.
A helyzet orvoslására a központi bank korábban csaknem a duplájára emelte a kamatlábakat, összesen 7 százalékkal, ezzel próbálva kezelni az elszálló inflációt, s elkerülni a csődöt. A lakosság hosszú sorokban állva várakozik a boltok előtt, de alapvető élelmiszerekből is hiány alakult ki, az emberek pedig az utcára vonultak, hogy tiltakozzanak, a tüntetések pedig olyan hevessé váltak, hogy a dühös tömeg lefoglalta az elnök rezidenciáját.
Az Independent arról számolt be, a kormány nem igazán tudta kezelni ezt a példátlan lázadást, ezért rendkívüli állapotot hirdetett az országban a tüntetések miatt, ráadásul a közösségi média platformjait is leállította egy időre. A válság következtében a kabinet több tagja is lemondott tisztségéről, s bár négy minisztert beiktattak, még mindig kulcsfontosságú tárcák esetében vannak betöltetlen pozíciók.