Kijárási tilalmat rendeltek el Srí Lankán, puccstól tartanak a hatóságok
A hatóságok szerint egy az arab tavaszhoz hasonló hatalomátvételi kísérlettől tartanak, százakat tartóztatnak le a kijárási tilalom megszegése miatt.
Srí Lankának az 1978-as függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági válsággal kell szembenéznie, amelyet nagyrészt a koronavírus-járvány hatására leálló turizmus okozta devizahiány okoz, amelyet súlyosbít az is, hogy a külföldön dolgozók hazautalásai is csökkentek.
Gotobaya Rajapaksa elnök április 1-jén rendkívüli állapotot hirdetett az országban, és hétfő reggel 6-ig tartó kijárási tilalmat léptetett életbe, hogy megakadályozza a vasárnapra országszerte szerveződő tiltakozásokat – számolt be a The Times of India.
A Srí Lanka-i lakosok többsége vasárnap nem tudott felcsatlakozni a közösségi platformokhoz, például a Facebookhoz, Twitterhez, WhatsApphoz és Instagramhoz, miután a kormány blokkolta a felületeket, arra hivatkozva, hogy demonstrációk szervezésére használják őket.
A tüntetők a colombói Függetlenség tere felé vonultak, miközben szövegeket skandáltak és plakátokat emeltek a magasba, amelyeken a „Le az elnyomással” és „Menjetek haza” feliratok álltak. A tömeg a kormány elégtelen válságkezelése, az akár 13 órán át tartó áramkimaradások és az élelmiszer és alapvető eszközök hiánya miatt vonult az utcára.
A rendőrség szombat este 10 és vasárnap reggel 6 között 664 embert vett őrizetbe a kijárási tilalom megszegése miatt, a letartóztatások pedig folytatódnak – közölte az orosz RIA.
A hatóságok szerint a közbelépéssel sikeresen megakadályoztak egy az „arab tavaszhoz” hasonló hatalomváltási kísérletet, amely a 2010-es évek elején az arab világ nagyrészét érintette. A korrupcióra és gazdasági stagnálásra válaszoló fegyveres felkelések sorozata jelentős felkelésekhez, zavargásokhoz, polgárháborúkhoz és puccsokhoz vezetett.