Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Sportszergyártó óriások részvényei is zuhannak Trump új vámintézkedései miatt

Sportszergyártó óriások részvényei is zuhannak Trump új vámintézkedései miatt

Sportszergyártó óriások részvényei is zuhannak Trump új vámintézkedései miatt
Fotó: Donald Trump amerikai elnök felmutatja az amerikai kereskedelmi partnerekkel szembeni új, viszonossági vámokat bevezető rendeletet a washingtoni Fehér Ház Rózsakertjében 2025. április 2-án. Az Egyesült Államok kiemelt kereskedelmi partnerei és szövetségesei közül az Európai Unióra megállapított 20 százalék és a Kínára kiszabott 34 százalék mellett Japán esetében 24 százalék, Indiára 26 százalék, az Egyesült Királyságra és Brazíliára 10 százalék lesz a viszonossági vám, az Izraelből az Egyesült Államokba szállított termékek után pedig 17 százalékot kell fizetni. MTI/EPA/Bloomberg pool/Kent Nishimura

A Nike, az Adidas és a Puma részvényárfolyamai jelentős csökkenést mutatnak, miután Donald Trump vámemelést jelentett be kulcsfontosságú ázsiai gyártási helyszíneikre.

Az ázsiai országokra kivetett magas vámok komoly kihívás elé állítják a globális sportszergyártó vállalatokat, amelyek termelésük jelentős részét ezekben a régiókban összpontosítják. A legnagyobb érintett országok közül Vietnamra 46 százalékos, Kambodzsára 49 százalékos, Bangladesre 37 százalékos, míg Indonéziára 32 százalékos vámot vetettek ki, emellett Kína esetében a meglévő 20 százalékos vám további 34 százalékkal emelkedett.

A vámemelések hatása azonnal megmutatkozott a frankfurti tőzsdén, ahol az Adidas részvényei 9 százalékkal, a Puma papírjai 8,5 százalékkal, míg a Nike részvényei 6,5 százalékkal értékelődtek le. Az első elemzések szerint az intézkedések több mint 10 százalékponttal csökkenthetik a szektor árrését, ami az értékesítési volumenre is negatív hatást gyakorolhat.

A gyártási adatok alapján különösen érzékenyen érinti az intézkedés a Nike-ot, amely a 2024-es pénzügyi évben cipőinek felét és ruházati termékeinek 28 százalékát gyártotta Vietnamban. Az Adidas szintén jelentős gyártási kapacitásokkal rendelkezik a régióban, hiszen tavaly cipőinek 39 százalékát és ruházati termékeinek 18 százalékát készítette vietnami üzemeiben, míg Indonéziában és Kambodzsában a sportcipők 32 százalékát, valamint a ruházati termékek 23 százalékát állították elő, írja a Reuters.

Felix Dennl, a Metzler elemzője szerint a sportszergyártók várhatóan áremelésekkel reagálnak majd a kialakult helyzetre az Egyesült Államokban.