Különleges spirálgalaxist fedeztek fel a világűr mélyén
A galaxist magába foglaló kozmikus halmazban több mint ezer gigantikus méretű objektum található.
A Hubble űrteleszkóp egy olyan galaxist kapott lencsevégre, amely egy sokkal nagyobb struktúra, az úgynevezett Virgo-halmaz alatt helyezkedik el – olvasható az ESA bejegyzésében.
A Földtől mintegy 60 millió fényévre lévő NGC 4571 spirálgalaxis egy több mint ezer objektumból álló csillaghalmaz központi része – nem véletlen, hogy csillagászok előszeretettel tanulmányozzák, hiszen a környékén lejátszódó folyamatok megértésével közelebb kerülhetnek az univzerum működésének megértéséhez.
Az NGC 4571-ről készült friss fotó egy speciális megfigyelési program része, amely a Hubble űrtávcső és a Földön található Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat (ALMA) munkáját ötvözi.
A Hubble a hőkeresésre szolgáló infravörös, az ultraibolya és a vizuális hullámhosszakra van optimalizálva, míg az ALMA milliméteres hullámhosszai –az infravörös és a rádióhullámok között – lehetővé teszik, hogy a chilei hálózat 66 teleszkópja nagy felbontással lásson át az óriási porfelhőn.
A projekt célja, hogy a csillagok keletkezéséhez köthető területek adatbázisát bebiztosítsák, beleértve a december 25-én indított James Webb űrteleszkóp megfigyeléseit is, megkönnyítve ezáltal a jövőbeli kutatásokat.