Videón, amint a SpaceX óriási robotkarja elcsípi leszállás közben a Starship űrhajót
Nem mindennapi felvételeket tettek közzé a világhálón, melyen a közel 140 méter magas, Mechazilla névre keresztelt torony látható működés közben.
A torony a Starship és a Super Heavy hordozórakéta-rendszer indítóállványaként és felfogószerkezeteként szolgál majd. A robotkarok célja, hogy felemelkedés során a nagyjából 120 méter hosszú Starshipet mindkét oldalról biztosítsák, ezáltal elérhető a problémamentes landolás.
A NASASpaceFlight szakportál munkatársa, Michael Baylor osztott meg nemrégiben egy timelapse felvételt Twitter-oldalán, amelyen az látható, amint a mérnökök szépen lassan felemelik a pálcákat a hővédőlemezzel borított űrhajóra.
Hamarosan egyébként kezdetét veheti Elon Musk vállalatának texasi bázisán a prototípus felhelyezése a Booster 4 névvel ellátott, orbitális osztályú Super Heavy hordozórakétára, mégpedig a szóban forgó pálcikák segítségével, bár arról egyelőre nem érkeztek információk, hogy pontosan melyik nap várható a művelet végrehajtása.
A SpaceX egyébként idén januárban mozgatta meg először az óriási méretekkel rendelkező felfogókarokat, azóta a mérnökök sorozatos stresszteszteket bonyolítottak le a mechanizmuson, többek között vizes zsákok formájában akasztottak ballasztokat a pálcákra.
Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, és az amerikai szabályozó hatóságok is zöld utat adnak a projektnek, akkor a SpaceX akár már idén Föld körüli pályára állíthatja azt a Starship űrhajót, amivel az évszázad közepéig embert kívánnak a Marsra juttatni.