Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Repülőgépekből is látni lehetett, ahogy darabokra hullott Elon Musk rakétája

Repülőgépekből is látni lehetett, ahogy darabokra hullott Elon Musk rakétája

Repülőgépekből is látni lehetett, ahogy darabokra hullott Elon Musk rakétája
Fotó: Fellövik a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Falcon 9 hordozórakétájával a Firefly Aerospace amerikai vállalat Blue Ghost, illetve a japán ispace start-up cég Resilience elnevezésű holdi leszállóegységét a floridai Cape Canaveral Kennedy Űrközpontból 2025. január 15-én. A Blue Ghost és a Resilience útja a fellövés után külön válik, mert eltérő módon közelítik meg a Holdat. A Blue Ghost 45 nap múlva, a Resilience pedig négy hónap múlva száll le a Holdra. MTI/AP/John Raoux

A SpaceX legújabb Starship tesztrepülése vegyes eredményekkel zárult csütörtökön, amikor a rakéta felső fokozata megsemmisült.

A texasi kilövőállomásról helyi idő szerint 5:38-kor (magyar idő szerint péntek 00:38) indított űreszköz nyolc perccel a start után elvesztette a kapcsolatot az irányítóközponttal. A tesztküldetés során tesztműholdakat szállító, személyzet nélküli rakéta megsemmisülése jelentős károkat nem okozott, azonban széles körű óvintézkedéseket tett szükségessé.

A felrobbanó rakéta törmelékei miatt több tucat kereskedelmi járat kényszerült útvonalának módosítására a Mexikói-öböl térségében. A FlightRadar24 repüléskövetési oldal adatai szerint számos gép eredeti célállomásától eltérő repülőtéren landolt, míg a miami és fort lauderdale-i repülőterekről induló járatok akár 45 perces késést is szenvedtek.

A korábbi verzióknál 2 méterrel magasabb felső fokozattal rendelkező Starship az indítás előtti SpaceX közlemény szerint „jelentős fejlesztésekkel ellátott következő generációs űreszköz” volt, amely a tervek szerint egy órával az indítást követően az Indiai-óceánban hajtott volna végre irányított leszállást.

https://twitter.com/teslaownersSV/status/1880081116289548543

Elon Musk vezérigazgató X-en megosztott videón mutatta be a törmelékek látványos szétszóródását, amihez egy filozófikus hangvételű üzenetet is: „A siker bizonytalan, de a szórakozás garantált!” Később egy előzetes értékelésre hivatkozva közölte, hogy vélhetően egy belső folyékony oxigénszivárgás okozta nyomásnövekedés vezetett a rakéta szétrobbanásához.

A küldetés pozitív eredménnyel is zárult, ugyanis a Super Heavy gyorsítórakéta sikeresen visszatért a kilövőállomásra. A start után körülbelül hét perccel a Raptor hajtóművek segítségével lassította zuhanását, majd egy összetett manőverrel rákapcsolódott az indítótorony hatalmas fémkarjaira, amit pálcikának is szokás nevezni.

A 2023 óta hetedik tesztrepülését végrehajtó Starship Musk több milliárd dolláros projektjének kulcsfontosságú eleme, a fejlesztés célja ugyanis egy olyan rakéta megalkotása, amely alkalmas lesz mind személyek, mind pedig rakomány Marsra juttatására.