Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Holdba zuhanhat egy elszabadult SpaceX rakéta

Ritka lehetőség nyílt meg tudósok előtt, hamarosan ugyanis végignézhetik, amint kráter keletkezik a Holdon.

...svg content...Illusztráció/NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Egy régi SpaceX rakétafokozat nagyjából hatéves utazást követően nemsokára eléri végső célját, miközben nekicsapódik a Hold felszínének – írta az Ars Technica tudományos magazin.

A vállalat egyik Falcon 9 űrhajójának második fokozatát a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal Deep Space Climate Observatory-jának űrbe küldésére használták 2015 februárjában, ahelyett azonban, hogy visszazuhant volna a Földre, a rakéta a gravitációs libikókában ragadt köztünk és a Hold között. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Bill Gray, a Project Pluto földközeli objektumkövető program megalkotója, valamint egy amatőr és hivatásos csillagászokból álló csapat nemrég felfedezték, hogy a rakéta valójában a Hold túlsó oldalán fog lezuhanni március 4-én.

Érdekesség, hogy a becsapódás ritka lehetőséget biztosít majd a tudósoknak arra, hogy megfigyeljék, miként alakulnak ki kráterek a Holdon. Gray elmondta, ha a kutatók meg tudják határozni a becsapódás pontos helyét, akkor „egy nagyon friss becsapódási krátert láthatnak majd, és valószínűleg sok mindenre fény derülhet a Hold ezen részének geológiájáról”.

A rakéta nagyjából négy tonnát nyom, és másodpercenként 3 km/órás sebességgel ütközik majd neki a Holdnak, így egy viszonylag nagyméretű krátert hozhat létre a Föld hűséges követőjének felszínén – a tudósok nagy örömére.

Bár ez tökéletes lehetőséget biztosít arra, hogy többet tudjunk meg a Holdról, más szempontból messze nem ideális, a rakétákat ugyanis arra tervezték, hogy visszatérjenek a Földre, és elégjenek, nem pedig arra, hogy más égitesten kössenek ki.