Sótalanító eszközzel több mint 400 ezer embernek juthat friss ivóvíz
Nem könnyű az élet a sivatag kellős közepén, ezért egy startup elhatározta, sótalanító szerkezettel kivonja a tengervízből a nátrium-kloridot, és ivóvízzel látja el a rászoruló településeket.
Kenyában összesen 200 helyszínen tervezi a Solar Water Solutions nevű vállalat felállítani azokat a készülékeket, melyek segítségével 2023-ra összesen 400 ezer állampolgárnak biztosíthatnak tiszta, iható édesvizet.
A közel 15 millió amerikai dollárt kóstáló projekt vezetője, egyben a cég vezérigazgatója, Antti Pohjola elmondta, azt kívánják elérni, hogy a napelemmel működő víztermelési infrastruktúra ne csak a gazdagok privilégiuma és lehetősége legyen, hanem a fejlődő országok is megengedhessék maguknak.
A sótalanítás általában egy rendkívül energiaigényes folyamat, amelyhez rengeteg elektromos áram, valamint a víz állandó nyomáson való tartása szükséges. A napelemmel üzemeltetett eszköz ezzel szemben akkumulátorok és kémiai anyagok felhasználása nélkül képes kiszűrni az édesvizet a sós tengervízből.
A rendszert egy hat méter hosszú konténerbe szerelik, így a kapacitását 3,5-7 ezer liter per órára lehet növelni, ezáltal 36 000 ppm anyagmennyiséget tud kiszűrni.
Az adatok alapján több mint 400 ezer kenyainak juthat iható édesvíz, ami jó hír, hiszen a klímaváltozás hatására egyre több településen száradtak ki a kutak, a jövőben pedig a tendencia tovább súlyosbodhat, így más alternatívájuk nem sok maradt.