Sokan már 40 évesen nyugdíjba mennének, míg mások 65 év felett is dolgoznának
Emellett 55% úgy érzi, hogy nincs elég megtakarítása a nyugdíjas évekre, illetve 37% még egyáltalán nem gondolkozott azon, hogy a későbbiekben mennyi pénzre lesz szüksége.
A Portfolio szerint a Világgazdasági Fórum (WEF) kutatása világszerte országonként több mint 350 ember megkérdezésével készült, s elsőként azt mutatta meg, hogy a 40 év alattiak 44%-a már 60 éves kora előtt nyugdíjba menne, ám ezen álom és a nyugdíjtervezés valósága között jelentős szakadék tátong.
Sőt, a korai nyugdíjbavonulásnak súlyos következményei lehetnek: tovább súlyosbíthatja a megtakarítási szakadékot, illetve negatívan befolyásolhatja a nyugdíjjövedelmeket, mind egyéni, mind makrogazdasági szinten – írta a CNBC.
Ugyanakkor minden korcsoportban a válaszadók 40%-a jelezte, hogy 65 éves kora után is dolgozni szeretne. Továbbá 55% úgy érzi, hogy nincs elég megtakarítása a nyugdíjas évekre, illetve 37% egyáltalán nem gondolkozott még azon, hogy a későbbiekben mennyi pénzre lesz szüksége.
Közben a fiatalabb generációk (40 év alattiak) közel fele amiatt aggódik, hogy nekik kell majd anyagilag támogatniuk az idősebb generációkat. Ez azt sugallja, hogy megfordulhat a szülői pénzügyi támogatásra támaszkodó, gyakran „anya és apa bankjaként” emlegetett trend.
Mindemellett regionális különbségekre is fény derült: az európaiakhoz (28%) képest Észak-Amerikában többen (38%) számítanak arra, hogy anyagilag támogatni fogják az idősebbeket. Rávilágít továbbá a gondozási feladatoknak a válaszadók saját pénzügyi stabilitására gyakorolt potenciális hatására, mivel a válaszadók kétharmada számít arra, hogy idős családtag gondozásáról kell gondoskodnia.