Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Skócia is a négynapos munkahét bevezetését fontolgatja

A négynapos munkahét bevezetése a Skót Nemzeti Párt kampányprogramjának leghangsúlyosabb pontja. A munkaidő 20 százalékkal csökkenne, ezzel szemben a fizetés nem változna.

...svg content...Fotó: Unsplash/Adolfo Félix
Külföld

Takács Petra

Szerkesztő

A kormány legutóbbi közvéleménykutatása azt mutatja, hogy a skót polgárok 80 százaléka támogatná a kezdeményezést, ugyanis ez jótékony hatással lenne a boldogságukra és az egészségükre, valamint követnék Új-Zéland, Izland és Japán pozitív példáját. Néhány skót vállalat már el is kezdte a munkaóra-csökkentést, többek között a glasgow-i UPAC Group és az edinburgh-i Orocco. 

Spanyolországban több helyen is követik már ezt a munkarendet, miközben a spanyol kormány három év alatt szeretné bevezetni a négy napos munkarendet fizetéscsökkentés nélkül. Japán is a spanyol példát követi, amely meglepő annak tükrében, hogy a japánok a munkamániájukról ismertek – írja a Forbes. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A londoni székhelyű Unilever az új-zélandi bázisán kísérletezik a rövid munkahéttel, mégpedig úgy, hogy a dolgozóik mindössze négy napot töltenek munkával, de öt napi bért kapnak ezért. „Reméljük, hogy a próbálkozásunk oda vezet, hogy mi legyünk az első globális vállalat, akik kézzelfogható eredményeket érnek el az üzlet és a személyzet területén is” – mondta Nick Bangs, a vállalat vezetője. 

2015 és 2019 között Izland próbát tett a 32-36 órák munkahéttel, amelynek pozitív hatásai voltak, többek között a munkavállalókra, akik kevésbé voltak stresszesek, és nem fenyegette őket a kiégés veszélye. 

„A rövidebb munkahét mind a munkavállalónak, mint a munkáltatónak jót tenne” – nyilatkozta Mark Takano, az amerikai Kongresszus demokrata párti képviselője. „A reménykeltő példák előttünk azt mutatják, hogy a produktivitás emelkedik, és sokkal könnyebb megtalálni a megfelelő hangsúlyt a munka és magánélet között. Nincs szükség annyi betegszabadságra, a szülők több időt tölthetnek a gyerekeikkel, és a munkavállalók egészsége is javulna.”

A rövidebb munkahét hosszútávon valóban segíthet egyensúlyba hozni a magánéletet és a munkát. A különböző munkavégzési ritmusok, a hat órás munkanap, a rugalmas munkaóra jótékony hatással lehet a munkavállaló egészségére, teljesítőképességére.