Sebészeti beavatkozás nélkül eltávolíthatóak a fájdalmas vesekövek
Megalkottak egy új, nem invazív módszert, melynek köszönhetően hanghullámok segítségével szétzúzhatóak a vesekövek, ezáltal elkerülhető az altatásos műtét.
Az emberek 15 százalékának élete során legalább egyszer előfordulhat a vesekövesség, ami rendkívüli fájdalmakkal járhat. Sok esetben a kisebb kövekről ismert, hogy spontán és beavatkozás nélkül elmúlnak, néhány betegnél azonban műtéti beavatkozásra van szükség a maradandó vesekárosodás elkerülése érdekében.
A sebészek már több évtizede hanghullámokat használnak a vesekövek feldarabolására az úgynevezett testenkívüli lökéshullámos litotripszia (ESWL) eljárás révén, amely során nagy intenzitású hangimpulzusokat alkalmaznak, miközben a betegeket általában altatásban, illetve erősen szedálva tartják.
Az újonnan bemutatott, Journal of Urology tudományos folyóiratban publikált módszer azonban abban különbözik az ESWL-től, hogy kötetlenebb körülmények között, kézi készülékkel, beavatkozás nélkül alkalmazható, ezenfelül rövid, ciklikus ultrahang energiaimpulzusokat használ a vesekövek 2 milliméteres vagy annál kisebb darabokra való széttörésére.
Összesen tizenkilenc olyan beteget vontak be a technika klinikai vizsgálatába, akiknél vesekő miatt klinikai ureteroszkópiát végeztek. A BWL-t a műtéti eljárás során alkalmazták, minden betegnél legfeljebb három nagy (legfeljebb 12 milliméteres) kőre célozva, körülbelül 10 percen keresztül.
A vizsgálat eredményei alapján a teljes kőmennyiség 90 százalékát sikerült szétmorzsolni, a célzott kövek 39 százaléka teljesen feldarabolódott 2 milliméternél kisebb részekre, míg 52 százalékuknál részleges szétesést tapasztaltak.
Még rengeteg kísérletet el kell végezni, mielőtt az eljárást széles körben alkalmaznák a klinikákon, például meg kell vizsgálni az optimális kezelési módszereket, és egy olyan terápia kifejlesztését, amely gyorsan alkalmazható az orvosi rendelőkben is.