Neves gyógyszergyárak koronavírus-vakcinája jutott a tesztelések végső fázisába
Közös közleményben jelentette be a Sanofi és a GlaxoSmithKline, hogy 35 ezer felnőtt önkéntes részvételével beindították a közösen fejlesztett koronavírus-vakcinájuk klinikai kísérleteinek legfontosabb, harmadik fázisát.
Az állati, valamint a kisebb létszámban lebonyolított emberi kísérleteket sikeresen teljesítő oltóanyagot az Egyesült Államokban, Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában is letesztelik, a négy kontinensen összesen 35 ezer embert bevonva – számolt be róla az ABC News.
A gyógyszergyárak elmondása szerint a közös vakcina formuláját elsősorban az eredeti, vuhani vírustörzs ellen fejlesztették ki, de ezúton kipróbálják a Dél-Afrikában detektált, veszélyesebb vírusvariáns ellen is.
A gyártók beszámolója szerint amennyiben sikeresen lezajlanak a harmadik fázisos kísérletek is, akkor 2021 utolsó negyedévében már meg is kaphatják a hatóságok engedélyezését. Mint mondták, a gyártást az elkövetkezendő hetekben elkezdik, hogy rögtön be tudják vetni a vakcinát elfogadtatás esetén.
A fejlesztők már korábban közölték, hogy a Sanofi-GSK vakcina jól teljesített az emberi kísérletek első szakaszaiban és erős immunválaszt váltott ki minden egyes korcsoportban az előzetes eredmények alapján, így optimistán állnak hozzá a kísérletek további szakaszaihoz.
A két gyártó beszámolója szerint ugyanis megfelelő antitestes immunválasz alakult ki az önkénteseknél, legalább olyan mértékben termeltek antitesteket, mint azok, akik már átestek a koronavírus-fertőzésen.
A Sanofi-GSK ezzel az Egyesült Államokban és Európában is csatlakozhat a számos elfogadott vakcina mellé, biztosítva ezzel a nyugati világ immunizációját. Arról egyelőre nincsenek pontos információk, hogy a neves gyógyszergyárak oltóanyaga a fejlett országokhoz vagy inkább a COVAX-programon keresztül a fejlődő országokhoz kerül.