Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Rühesség és fertőzések a hazai börtönökben – vizsgálat indult, miután egy fiatal rab rühes lett a tököli börtönben

Rühesség és fertőzések a hazai börtönökben – vizsgálat indult, miután egy fiatal rab rühes lett a tököli börtönben

Rühesség és fertőzések a hazai börtönökben – vizsgálat indult, miután egy fiatal rab rühes lett a tököli börtönben
Unsplash/Emiliano Bar

Meghökkentő körülmények uralkodnak a hazai büntetés-végrehajtási intézményekben.

Rühessé vált egy fiatal fogvatartott a tököli Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézetében, emiatt négy és fél hónapot csúszik az ellene folyó bírósági eljárás – számolt be a hvg360. A fiatal férfi előkészítő tárgyalását eredetileg korábban tartották volna, ám a fertőzés miatt az új időpontot csak szeptember közepére tudták kitűzni a nyári ítélkezési szünet miatt.

Fahidi Gergely, a férfi kirendelt védője hangsúlyozta: a fertőzés bizonyíthatóan a büntetés-végrehajtási intézetben történt, mivel a lappangási időn belül már bent tartózkodott a rab. Az ügyvéd szerint a körülmények miatt a fiatal kétszeresen is sérelmet szenvedett – egyrészt egészségügyi okokból, másrészt a jelentős tárgyalási késedelem miatt.

A történtek kivizsgálása érdekében Fahidi Gergely beadványt nyújtott be a Pest Vármegyei Főügyészséghez, mely el is rendelte az eset vizsgálatát. Az ügyvéd szerint nem elszigetelt esetről van szó, más jogászok is tapasztaltak hasonló fertőzéseket fogvatartottjaik körében, melyek gyakran csak a szabadulás után derülnek ki.

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága reagált a megkeresésre, hangsúlyozva, hogy kiemelten kezelik a fogvatartottak egészségügyi ellátását és a higiéniai előírások betartását. Ugyanakkor elismerték, hogy időnként előfordulnak bőrbetegségek, például rühesség, különösen új befogadások vagy közösségi kontaktusok kapcsán.

Mindeközben más intézményekben is akadnak problémák: a nagykanizsai javítóintézetbe két olyan fiatalkorút helyeztek el, akik hepatitis B-vel és szifilisszel fertőzöttek. Betegségükről csak utólag, irataik alapján szereztek tudomást, miközben már hosszú ideje együtt éltek a többiekkel. Az intézményben jelenleg komoly szakemberhiány van, és a fiatalok nagy része a szabadulás után visszakerül valamilyen büntetés-végrehajtási intézménybe. Az elkülönítésükre lenne lehetőség, mégsem történt meg.