Furcsa, rózsaszín szennyeződést lát a fürdőszobában? Ezt kell tudnia
A jelenség hátterében egy 1819-ben felfedezett baktérium áll, ami egészséges immunrendszerű személyekre nézve általában nem ártalmas, de legyengült immunrendszerű személyeknél már más a helyzet.
A fürdőszobában számos különféle, jellegzetes szennyeződéstípussal találkozhatunk, ezek közé tartozik a sokak által ismert, általában a csempék között, a zuhanyfüggönyön vagy a lefolyónál megjelenő rózsaszínű, ragacsos réteg. De mi ez pontosan, és miért érdemes odafigyelni rá? Ennek járt utána az IFLScience, s mint kifejtik: a jelenség hátterében a Serratia marcescens nevű, 1819-ben felfedezett baktérium áll. Egy Gram-negatív mikrobáról van szó, amely különösen kedveli a nedves környezetet, ezért gyakori a konyhákban és fürdőszobákban.
Mivel a mikroorganizmus a szappanok és samponok építőelemeit képező zsíros lerakódásokat tápanyagként hasznosítja, a fürdőben különösen nagy eséllyel találkozhatunk vele – magyarázzák. Dr. Karan Raj általános sebész és influenszer a közelmúltban a TikTok-oldalán beszélt a Serratia marcescensről, amelynek során azt mondta: a baktérium egészséges immunrendszerű személyekre nézve általában nem ártalmas, ugyanakkor bizonyos esetekben képes kellemetlen fertőzéseket, például lég- vagy húgyúti betegségeket előidézni.
Ugyan a fertőzések ritkák, de legyengült immunrendszerű személyeknél, betegség esetén a tünetek akár súlyosak is lehetnek – hangsúlyozta. A szakember szerint a mikroba egyik különleges képessége, hogy bioréteget képezve könnyen megtapad a felületeken, illetve továbbterjed. A baktérium akár orvosi eszközökre is átkerülhet, és ha egyszer megfertőzött valakit, a bioréteg gátolhatja az immunválaszt. Egyúttal azt is kiemelte, hogy a fertőzés nehezen kezelhető, ami miatt különösen fontos a megelőzés.
Szerencsére a potenciális kórokozó jelenléte könnyedén felismerhető, és akár házi módszerrel, körömvirágos, ecetes vízzel, 10 percnyi áztatás, majd súrolás és öblítés után könnyedén eltávolítható. Szellőztetéssel, a páratartalom csökkentésével, a szappandarabok eltávolításával ezután mérsékelhető annak kockázata, hogy a baktérium ismét megjelenjen – tanácsolja a 24.hu az IFLScience cikkére hivatkozva.
NE HAGYD KI
De korábban arra is kitértünk, hogy aggasztó dolog derült ki a népszerű illatviaszokról. Egy új tanulmány szerint a láng nélkül, hevítéssel használható illatviaszok is rengeteg káros anyagot bocsátanak ki, és olyan beltéri szennyezést okozhatnak, mint a dízelmotorok és a gáztűzhelyek. Mindemellett azt is megírtuk, hogy kevesen gondolnák, de veszélyes lehet a lakásban kiteregetni a ruhákat. Rosszul szellőző terekben a száradó ruhák penész képződéséhez vezethetnek. Ha ezt tapasztaljuk, tegyünk ellene mielőbb, mert sokáig penészes térben élni nagyon káros az egészségre.