Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rossz hír érkezett a magyar minimálbérről

Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetének elnöke úgy véli, júliustól nem fog tovább emelkedni a minimálbér és a garantált bérminimum, mivel nem növekszik olyan ütemben a reálkereset.

...svg content...Illusztráció/MTI/MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor
Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A minimálbér és a garantált bérminimum júliusi emelkedésének feltételéül azt szabta a kormány, hogy a reálkeresetek emelkedésének legalább a 6 százalékot el kell érnie. Ebben az esetben tovább csökkentik ugyanis a szociális hozzájárulási adót, cserébe a munkáltatók minimálbért emelnek.

Mészáros Melinda a Világgazdaságnak nyilatkozva fejtette ki, hogy egyelőre ennek nincs realitása, hogy július elején csökkenjen az adó, ezért nem fog megvalósulni a béremelkedés sem. Erről viszont részletesebb információt csak akkor tud közölni, ha szerepelni fog a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) júniusi ülésén a kérdés. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

A szakszervezeti vezető szerint a reálbéreknek az első negyedévben kellett volna 6 százalékot nőni, hogy júliustól minimálbér-növekedésről lehessen beszélni, bár hozzátette: a második negyedévben erre sor kerülhet, noha erre kicsi az esély.

Mészáros kitért arra is, hogy a kormány ennek ellenére dönthet úgy, hogy csökkenti a szociális hozzájárulási adót, még ha nem is sikerült teljesíteni a bérmegállapodás feltételeit. A vezető szerint az is megoldást jelentene, ha a kormány eltörölné a 1.5 százalékos munkaerőpiaci járulékot, ami pedig nettó növekedést jelentene a bérekben.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke szintén a Világgazdaságnak nyilatkozva árulta el, hogy a helyzet ennél is nehezebb, mert például a közszférában sok helyen nem emeltek még bért, miközben az infláció tovább csökkentette a keresetek értékét.

Hozzátette: a szakszervezetek a helyzet megoldására 6 százalékos béremelést fognak javasolni arra hivatkozva, hogy éves szinten legalább az infláció szintjének megfeleljen a növekedés. Palkovics azonban ismertette, a munkáltatói oldal elképzelése „elég távol áll ettől”.

A közszféra különösen Budapesten szenvedi meg a béremelés elmaradását, ám a városháza állítása szerint a kormányzati elvonások miatt egyszerűen nincs pénz emelésre. A fővárosi közszolgáltatók ennek ellenére le fognak ülni tárgyalni a béremelés reményében.