Ilyen a nyugdíjasok helyzete, szerte a világban
A régiós országok közül három ország kapott jobb besorolást hazánknál.
A U.S. News and World Report nemrégiben közzétette a kényelmes nyugdíjas éveket biztosító országok rangsorát. Mint kiderült, a felmérés közel 17 ezer ember megkérdezésével készült, a rangsorolás pedig hét szempont alapján történt: megfizethetőség, kedvező adókörnyezet, barátságos környezet, vonzó lakóhely, kellemes éghajlat, tulajdonjogok tiszteletben tartása és fejlett közegészségügyi rendszer. Meglepő módon az Egyesült Államok csak a 30. helyen végzett, olyan országok mögött, mint Mexikó, Malajzia és a Dominikai Köztársaság – emelik ki a beszámolóban.
A Portfolio a CNBC-re hivatkozva azt írja, a lista élén második egymást követő évben Svájc áll, ahol jó az egészségügyi rendszer, alacsonyak az adók, ugyanakkor az egyik legdrágább nyugdíjas célpont. A svájci megélhetési költségek átlagosan 60,5%-kal magasabbak, mint az Egyesült Államokban – teszik hozzá. Míg a második helyen Új-Zéland végzett, két pozíciót javítva az előző évhez képest. Az ország ideiglenes nyugdíjas látogatói vízumot biztosítanak a 66 éves és idősebb személyek számára, bár ennek komoly pénzügyi feltételei vannak.
A megélhetési költségek itt átlagosan 5,5%-kal alacsonyabbak, mint az Egyesült Államokban. De a top10-es listára olyan országok is felkerültek, mint Portugália, Ausztrália, Spanyolország, Kanada, Dánia, Hollandia, Svédország és Luxemburg. Ezzel szemben Magyarország a 45. helyen végzett a listán – tudhatjuk meg a cikkből. A régiós országok közül három ország kapott jobb besorolást hazánknál: Horvátország és Lengyelország mellett Romániát is kedvezőbbnek ítélték nyugdíjas szempontból (utóbbi a 42. helyen áll).
A felmérés szerint azonban Csehországban és Szlovákiában rosszabb nyugdíjasnak lenni, mint nálunk, előbbi ország a 48., utóbbi az 53. helyen végzett – jegyzi meg a 24.hu. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy már tudni lehet, jár-e a nyugdíjasoknak 2024 novemberében nyugdíjkorrekció vagy sem. Egy nyugdíjszakértő a téma kapcsán több dologra is felhívta a figyelmet. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint ebben a kormányzati ciklusban biztosan nem lesz államosítás, továbbá arra is fény derült, hogy a munkaerőhiány miatt egyszerűsítik a nyugdíj utáni foglalkoztatás szabályait.