Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ki nyerheti a román elnökválasztást?

Ki nyerheti a román elnökválasztást?

Ki nyerheti a román elnökválasztást?
Nicusor Dan bukaresti polgármesternek, független jelöltnek (j) és George Simionnak, a többi parlamenti párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének és jelöltjének plakátja Bukarestben három nappal a megismételt romániai elnökválasztás második fordulója előtt, 2025. május 15-én. MTI/EPA/Robert Ghement

A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint minimálisra csökkent a különbség Nicusor Dan és George Simion között.

Rendkívül szoros versenyt jósol a vasárnapi román elnökválasztás második fordulója előtt a legtöbb közvélemény-kutatás, amelyek szerint a korábban jelentős előnyben lévő szuverenista George Simion előnye az utóbbi napokban látványosan csökkent Nicușor Dan centrista jelölttel szemben.

A NATO stratégiai szempontból kulcsfontosságú tagállamában zajló választás tétje messze túlmutat az ország határain, hiszen alapvetően meghatározhatja Románia jövőbeli külpolitikai irányultságát. A jelenlegi bukaresti főpolgármester, az 55 éves Nicusor Dan a nyugatbarát irányvonal folytatását ígéri, míg a 38 éves Simion, aki Donald Trump támogatását élvezi, jelentősen átalakítaná az ország Ukrajnához és az Európai Unióhoz fűződő viszonyát.

Az első fordulóban Simion meggyőző, 41 százalékos eredményt ért el Dan 21 százalékával szemben, ám a legfrissebb felmérések szerint ez az előny szinte teljesen elolvadt. Az AtlasIntel által 4000 fős mintán végzett kutatás 48-48 százalékos szavazatarányt mutat, míg az IRSOP csütörtökön közzétett adatai szerint Dan 52-48 arányban vezetett.

A választási kampány elsősorban a közösségi médiában és a televízióban zajlott, hagyományos kampánykörutak helyett. Míg Dan több televíziós vitán is részt vett, addig Simion mindössze egyetlen alkalommal állt ki ellenfele ellen. A szuverenista jelölt az utóbbi napokban európai körutat tett, ahol számos jobboldali politikussal találkozott Brüsszelben, Varsóban és Rómában.

A szakértők szerint a részvételi arány döntő jelentőségű lehet a végeredmény szempontjából. „Hatvan százalék feletti részvétel esetén Nicușor Dan válhat esélyesebbé” mondta Radu Magdin politikai elemző. Dan kampánycsapatának számításai szerint a győzelemhez mintegy 11 millió szavazóra lenne szükségük, szemben az első forduló 9,5 milliós részvételével.

Különös figyelmet érdemel a román diaszpóra szerepe, hiszen a külföldön élő mintegy négymillió román állampolgár közül az első fordulóban 970 ezren adták le voksaikat. A külföldi szavazatok 60 százaléka akkor Simiont támogatta, így a diaszpóra aktivitása jelentősen befolyásolhatja a végeredményt.

A választási kampány során Simion Trump-szerű retorikát alkalmazott, adócsökkentést és a hagyományos keresztény értékek védelmét ígérve. Bár korábban Putyin-pártinak tartották, a közelmúltban határozottan kiállt a NATO mellett, ugyanakkor bírálta Emmanuel Macron francia elnök „diktatórikus hajlamait”. Dan ezzel szemben Oroszországgal szembeni keményebb fellépést sürget, és Simiont „orosz propagandistának” nevezte.