Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A OneWeb brit internetszolgáltató felbontotta az együttműködést a Roszkozmosszal

A vállalat 36 műholdat készült felbocsátani egy Szojuz rakétával, Dimitrij Rogozin azonban azt követelte, ne használják őket katonai célra, illetve a kormány váljon meg a részesedésétől.

...svg content...Fotó: NASA / Unsplash
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

A brit kormány résztulajdonában álló OneWeb műholdas internetszolgáltató kijelentette, felfüggeszti az oroszok által üzemeltetett Bajkonur űrállomásról induló összes kilövését. A cég 36 műholdat tervezett felküldeni egy Szojuz űrrakétával a kazahsztáni kozmodrómból, az Ukrajna elleni invázió azonban akadályokat gördített a művelet elé.

Szerdán, amikor a dolgozók a kilövőállásra helyezték az űreszközt, amelynek orrkúpja alatt 36 OneWeb műhold bújt meg, még úgy tűnt, zöld utat kap a kilövés, a Roszkoszmosz orosz űrügynökség vezetője, Dimitrij Rogozin azonban feltételekkel állt elő, mielőtt engedélyezte volna a repülést. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Biztosítékot akart kapni arra vonatkozóan, az OneWeb rendszerét nem használják katonai célokra, ami lehetetlen kérés, tekintve, hogy az Egyesült Királyság és Egyesült Államok erői gyakran támaszkodnak az internetre. Rogozin ezután felszólította az „ellenséges” Egyesült Királyság kormányát, adja el a részesedését a cégben, ezt azonban Kwasi Kwarteng üzleti államtitkár visszautasította.

„Oroszország illegális és provokálatlan ukrajnai inváziójának fényében felülvizsgáljuk részvételünket minden jövőbeli, orosz együttműködést igénylő projektben”

– jelentette ki Kwarteng üzleti államtitkár Twitteren.

A nyugat-londoni székhelyű OneWeb most a Szojuz kilövéseit tervező francia Arianaspace-szel működik együtt, hogy alternatívát találjanak a műholdak elindítására, ez azonban nehéz feladat, mert a cég által igényelt osztályban kevés a rendelkezésre álló jármű.

A OneWeb jelenleg 428 eszközt tart pályán, amely elegendő az internet biztosításához az északi szélesség 50. foka felett – beleértve az Egyesült Királyságot is –, de közel 650 műholdra lenne szükség a globális szolgáltatás eléréséhez.   

Felmerül a kérdés, mi történik a 36 műholddal, amelyek továbbra is a OneWeb tulajdonát képezik, Bajkonurban ugyanis a cég nem rendelkezik olyan munkatárssal, aki megszervezné az elszállítást – még akkor sem, ha Oroszország esetleg visszaadná őket. Rogozin már kijelentette, a Szojuz rakétáért kapott pénzt megtartják, vagyis „a Nyugat agresszív politikája és az Oroszországgal szemben alkalmazott szankciók következtében kialakult vis maior körülmények miatt ez a pénz Oroszországban marad”.