Íme a robotkutya, ami az olasz tengerparton veszi fel a harcot az eldobott csikkekkel
Genovában már kevesebb cigarettacsikk szennyezi a partot.
A genovai Olasz Technológiai Intézet (IIT) Dynamic Legged Systems részlegének robotikusai egy olyan robotkutyát fejlesztettek, amely a lábához erősített porszívókkal tünteti el a cigarettacsikkeket. A legjobb benne pedig az, hogy a strandokon és Genova sok gyönyörű lépcsősorán, valamint más egyenetlen felületeken is bevethető (gondos számításokat végez, hogy ne essen el a különböző talajokon), szemben más eszközökkel, amelyek kerekeken mozognak.
A bama.hu azt írja, az IIT Claudio Semini laboratóriumában készült robotot VERO-nak hívják. A robotkutya a Unitree AlienGo-ján alapul, hátára szerelt porszívóval, míg a vákuummal dolgozó tömlőket a lábához rögzítették. Az egyedi 3D-nyomtatott szívókák a talaj közelében vannak, a robot nem akad meg előrehaladás közben. Miután pedig kezelője kijelölte a tisztítandó felületet, VERO fáradhatatlanul és önállóan keresi a szemetet a földön.
A teljes terület felfedezéséhez szükséges útvonal kiszámítása után a fedélzeti kameráit és neurális hálózatot használja a cigarettacsikkek észlelésére. Ez sokkal bonyolultabb feladat, mint amilyennek elsőre hangzik, mert bár sok cigarettacsikk van a földön, és mindegyik nagyjából ugyanúgy néz ki, a rendszernek egyenként pontosan azonosítania kell azokat. Vizsgálódását az állára szerelt Intel RealSense mélységkamera finomítja – derül ki a cikkből.
A robotkutya nem túl gyorsan, de roppant kitartóan végzi munkáját, s a cigarettacsikkek 90 százalékát képes sikeresen összegyűjteni. De a kutatók szerint az eszköz számos más feladat elvégzésénél is bevethető (pl. a gyomok permetezéséhez a szántóföldeken, az építmények repedéseinek vizsgálatához, a szögek és szegecsek elhelyezéséhez az épületeken), s mivel négylábú, potenciálisan négy teljesen különböző eszközzel lehet felszerelve.
Továbbá a VERO szoftverét módosítani lehet, hogy alkalmazkodjon új teendőkhöz – teszik hozzá. Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy amerikai cég lángszóróval felszerelt robotkutyát dobott piacra, amely kilenc méteres lángok kibocsátására képes, ám az akkumulátorával csak egy óráig bírja. De azt is megírtuk, hogy a robothernyó felülírhatja az eddigi fejlesztéseket, minden eddiginél sokrétűbb a tudása.