A robothernyó felülírhatja az eddigi fejlesztéseket, minden eddiginél sokrétűbb a tudása
A moduláris robot a jövő egyik legígéretesebb megoldása lehet, és már most rengeteget tud.
A Princeton Egyetem és az Észak-Karolinai Állami Egyetem mérnökei ősi papírhajtogatási technikákat kombináltak a modern technológiával, hogy egy olyan robotot építsenek, amely könnyedén hajlik, csavarodik, valamint egységesen és darabjaira válva is képes dolgozni.
A robot henger alakú szegmensekből áll, a redőiben elhelyezett nanodrótoknak köszönhetően pedig előre és hátrafelé is képes mozogni, akár különféle terhekkel is. A mesterséges hernyó megépítéséhez egy Kreslin-mintának nevezett origamiformát használtak, amely lehetővé teszi, hogy minden egyes szegmense lapított koronggá csavarodjon, majd ismét hengerré táguljon. Ez a csavarodó és táguló mozgás az alapja a robot kúszási és irányváltoztatási képességének.
„Ez egy nagyon ígéretes technológia, amit olyan robotokba lehet átültetni, amelyek képesek alkalmazkodni a legkülönbözőbb feladatokhoz” – mondta Glaucio Paulino, a Princeton mérnökprofesszora.
Tuo Zhao, a fejlesztéshez kapcsolódó tanulmány másik szerzője, a Princeton posztdoktori kutatója szerint a robot képes menet közben összeállni és szétválni, ami azt jelenti, hogy egyetlen rendszerként vagy külön elemekként is működhet – számolt be róla a Cybernews.
„Minden egyes szegmens önálló egység lehet, és képesek egymással kommunikálni, valamint parancsra összeállni” – mondta Zhao. „Könnyen szétválaszthatók, hiszen mágneseket használunk az összekapcsolásukhoz” – fogalmazott.