Feladatokat végez és beszélget is az űrhajósokkal a kínai űrállomásra felvitt robot
Az eszközzel az ember-robot munka hatékonyságát vizsgálják a tajkonauták a kínai űrállomás fedélzetén.
A szakemberek egy intelligens robotot – mely a Hsziao Hang nevet kapta – telepítettek a Tienkung (Mennyei Palota) kínai űrállomás fedélzetére egy projekt keretében, mely lényegében egy kísérlet arra, hogy felmérjék az ember-robot kölcsönhatást a mikrogravitációs környezetben. Az eszközt úgy tervezték meg a mérnökök, hogy képes legyen navigálni a mikrogravitációs közegben, eközben pedig képeket is készít.
Hsziao Hang most a legénység tagjaival, Caj Hszücsövel, Szung Lingtunggal és Vang Haocövel dolgozik együtt, amelynek kapcsán utóbbi a kínai Global Timesnak úgy nyilatkozott: „a robot a jövőben különféle funkciókat láthat el: ellenőrzéseket végezhet az űrállomáson belül, vagy épp segíthet az erőforrások kezelésében” – szúrta ki a HVG. Mindez sok idejét felszabadíthatja az űrhajósoknak, akik így többet tudnak a tudományos feladatokra koncentrálni.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a kínai űrhajósok egy fejlett szoftverrel kísérleteznek, hogy javítsák az űrbéli csapatmunkát. A szoftver lehetővé teszi az űrhajósok számára, hogy különféle kísérleteket végezzenek az emberek és a robotok közös munkájáról, illetve azt is megmutathatja, hogy miként kell egymással kommunikálniuk az űrhajósoknak és a robotoknak az űrállomáson belüli mozgást illetően. Az eredmények a küldetések biztonságosságát és hatékonyságát is növelhetik – emelik ki.
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy megjavította a hibás szkafandereket a NASA, több mint fél év után újra lesz űrséta az ISS-en. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy nem adott megnyugtató választ az amerikai űrügynökség a Mars-minták hazaszállítására. Mint ismert, a NASA 2026 végéig két különböző leszállási módszert elemez a Mars-mintavételezési programjához, miután a költségvetési problémák miatt átmenetileg fel kellett függesztenie a projektet.