Robbanómeghajtású erőforrást tesztel Japán a világűrben
Ha sikerrel végződnek a JAXA űrügynökség tesztjei, akkor elképzelhető, hogy a jövőben ezzel az új technológiával sokkal nagyobb távolságokat tehetnek meg az űrhajók, mint napjainkban.
A robbanómeghajtással ellátott motorok működését a detonációk ereje határozza meg – minél nagyobb robbanást tudnak előidézni az erőforrások belsejében, annál kisebb egységre lesz szükség, továbbá az üzemanyaggal is spórolhatnak.
Nemcsak a japán JAXA űrhivatal, hanem az Egyesült Államok kutatói szintúgy nekiláttak a technológiával kapcsolatos kutatásoknak, melyek célja, hogy az eredeti rakétákhoz képest sokkal könnyebb, környezetbarát alternatívát hozzanak létre.
A japán mérnökök egy 9 méter hosszú szuperszonikus rakétát lőttek ki július végén az Ucsinura Űrközpontból, a tesztrepülés során pedig egészen 235 kilométer magasságig tudtak emelkedni a különleges szerkezettel.
Miután rátaláltak és begyűjtötték az óceánba zuhant rakétát, a JAXA szakemberei kinyerték az összes adatot, melyek alapján sikeresnek minősítették a folyamatokat, és lefektették a soron következő repülések alapkövét.
A robbanó erőforrás egyébként 500 Newton tolóerő leadására képes, ami egyelőre jóval szerényebb teljesítmény, mint amire a hagyományos rakétameghajtók képesek, így lesz még mit csiszolni rajta, bár az biztató hírként értékelhető, hogy előrelépés történt a technológiával.