Az Euclid egy Einstein-gyűrűt kapott lencsevégre, ami jól mutatja, milyen extrém mértékben képes meghajlani a tér egy galaxis gravitációja miatt.
Az Astronomy & Astrophysics tudományos folyóiratban bemutatott felvételen egy közeli galaxis, az NGC 6505 látható, amit egy tökéletes fénykör vesz körbe. A gyűrű egy távolabbi galaxisra enged rálátást, amely közvetlenül az NGC 6505 mögött található, és amelynek fényét az NGC 6505 gravitációja meghajlította – áll az erről szóló beszámolóban. Stephen Serjeant csillagász szerint nagyon ritkán lehet látni tökéletes Einstein-gyűrűt, ám a most felfedezett épp ilyen.
Mint magyarázzák, Albert Einstein általános relativitáselmélete szerint a fény elhajlik az űrben lévő hatalmas objektumok körül, ami azt jelenti, hogy a galaxisok hatalmas lencsékként – gravitációs lencsékként – működhetnek. Az Einstein-gyűrűk hatékony eszközt jelentenek a csillagászok számára, mivel olyan objektumokat tárnak fel, amelyeket egyébként nem láthatnának, valamint megmutatják azt is, hogy a köztes galaxisnak mekkora lehet a tömege – a sötét anyag jelentette plusz tömeggel együtt.

Ezek alapján a kutatók úgy vélik, hogy az NGC 6505 11%-a lehet sötét anyag, ami viszonylag alacsony arány ahhoz képest, hogy a feltételezések szerint a sötét anyag teszi ki az univerzum jelentős részét – emelik ki. Emellett érdemes hozzátenni: az Európai Űrügynökség 1 milliárd eurós Euclid-küldetésének fő célja a sötét anyag és a sötét energia titkainak feltárása, amelyek együttesen a világegyetem 95%-át teszik ki.
A távcső, amely akár 10 milliárd fényévre lévő galaxist is képes észlelni, végső soron a valaha készült legnagyobb kozmikus 3D-s térkép létrehozására törekszik. Ez lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy következtessenek a sötét anyag nagy léptékű eloszlására, és feltárják a sötét energia hatását, ami egyébként felgyorsítja az univerzum tágulását. Az NGC 6505 ehhez képest itt van a szomszédban: 590 millió fényévre van a Földtől, a háttérben feltáruló galaxis pedig 4,42 milliárd fényévre található – hangsúlyozza cikkében a HVG.
NE HAGYD KI
Korábban azt is megírtuk, hogy két gigantikus kiterjedésű természetes struktúra rejtőzik a Föld mélyén – mit tudunk róluk? Egy új tanulmány eredményei alapján érdemes lehet átgondolni bizonyos geológiai elképzeléseket. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy átszámolta a NASA, megnőtt a Föld felé tartó aszteroida becsapódásának esélye, pánikra azonban továbbra sincs ok.