Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ritka genetikai betegségek kimutatásában segíthet a mesterséges intelligencia

Egy új módszer a személyre szabott orvoslásban is fontos előrelépést hozhat.

...svg content...Fotó: unsplash | illusztráció
Orvostudomány

Bense Róbert

Szerkesztő

A Német Rákkutató Központ, az Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium és a Müncheni Műszaki Egyetem kutatói kifejlesztettek egy mesterséges intelligencián alapuló algoritmust, amely segíti a ritka genetikai betegségek prognosztizálását

A DeepRVAT képes azonosítani a ritka mutációk által érintett géneket, amelyek befolyásolhatják bizonyos betegségek kialakulását. A modell eddig 161 ezer személy adatait vizsgálta meg, és több mint 13 millió genetikai variánst elemzett. Soron kívül Orbán Viktor elmondta, mennyire vagyunk biztonságban az ukrajnai háború kapcsán

Ezek alapján megállapíthatják, hogy mely gének károsodhatnak leginkább és ezek miként befolyásolhatják az egészséget. A technológia különösen fontos lehet olyan területeken, ahol nem áll rendelkezésre jelentősebb genetikai információ, mint például a gyermekek rákos megbetegedésének kezelésében.

„A DeepRVAT képes jelentősen előmozdítani a személyre szabott orvoslást. A módszer emellett rugalmasan kombinálható más vizsgálati lehetőségekkel is” – fogalmazott Oliver Stegle fizikus és adattudós.

A módszer segítségével egyebek között olyan betegségeket tudnak genetikai összefüggések alapján előrejelezni, mint a szív-érrendszeri problémák, a rák, és az idegrendszeri betegségek – számolt be róla a MedicalXpress.