Ritka dinoszauruszfajt fedeztek fel a mongóliai Góbi-sivatagban
Az eddigi legnagyobb, tökéletes állapotban fennmaradt dinoszauruszkaromra és egyéb maradványokra bukkantak rá őslénykutatók a világ egyik legfontosabb dinoszaurusz-lelőhelyén.
A Duonychus tsogtbaatari névre keresztelt faj a leletek szerint egyedülálló volt a Therizinosaurs nevű dinoszauruszok csoportjában, amelyek a hátsó lábaikon álltak, és általában három karommal rendelkeztek. Ám ennek az egyednek mindössze két karma volt, melyek hosszát kb. 30 centisre teszik – áll a beszámolóban.
Mint részletezik, az őshüllő a szakértők szerint közepes méretű lehetett, becsült tömege pedig 260 kilogramm. A therizinozauruszok a növényevő vagy mindenevő theropoda dinoszauruszok csoportjába tartoztak, amelyek Ázsiában és Észak-Amerikában éltek a kréta időszakban (145 millió évvel ezelőtt kezdődött és 66 millió évvel ezelőtt ért véget).
A legismertebb kétujjú theropodák a tyrannosauridák csoportjába tartozó fajok, amelyek közé a Tyrannosaurus rex is sorolandó. A példánynál tetten érhető a karmokon a terizinoszauruszoktól ismert keratinos fedőréteg is, amely az emberi körmökhöz hasonlóan fedi a karmot, segítve a védekezést, a mozgást vagy a zsákmány elejtését – teszik hozzá.
A 24.hu a BBC-re hivatkozva azt írja, a példány a mongóliai Góbi-sivatagban található Bayanshiree-formációból került elő, amely a késő kréta időszakra nyúlik vissza (100,5–66 millió évvel ezelőtt). A régió különösen fontos kövületforrás a későbbi kréta időszakból, amely a dinoszauruszok korának három fő időszaka közül az utolsó, így a dinók evolúciójának utolsó szakaszát jelenti – hangsúlyozzák.
NE HAGYD KI

Korábban arról is beszámoltunk, hogy meglepő nyomokra, egészen pontosan a világ egyik legnagyobb „dinoszaurusz-autópályájára” bukkant egy bányamunkás Oxfordshire-ben. A kutatók végül mintegy 200 lábnyomot fedeztek fel, melyeket a jura korszak legnagyobb állatai hagyhattak hátra, a további részletekről itt olvashat.