Rezsikorlátozás: tömegével hirdetik meg az olcsó, korszerűtlen ingatlanokat
Úgy néz ki, a főként korszerűtlen kínálat nem találkozik a többségében energiatakarékos ingatlanra fókuszáló kereslettel.
Az Ingon.hu kutatása alapján többségbe kerültek az újonnan meghirdetett ingatlanok közül azok, amelyekből az eladók már nem akarnak kisebb vagy nagyobb lakásba költözni, valamint befektetési céllal sem tervezik újabb vásárlását, egyszerűen szükségtelenné váltak, s ez indokolja a piacra vitelüket.
Mindez a rezsicsökkentés részleges kivezetésének az egyik hatása, ugyanis néhány hét alatt nagyon sokat változtak az eladói motivációk, amelyet az is alátámaszt, hogy jelenleg jóval többen szabadulnának azoktól az ingatlanoktól, amelyek nem kifejezetten energiahatékonyak vagy korszerűek.
A megkérdezett közel 800 lakástulajdonos 65 százaléka nyilatkozta, hogy azért adná el most a meghirdetett ingatlanát, mert nincs rá szüksége, 8 százalékuk pedig nagyobbat szeretne, míg 27 százalékuk kisebbet venne a vételárból.
Nyár közepén még csaknem 39 százalékot tett ki a kisebb ingatlanba költözni szándékozók aránya, amit akkor a frissen bejelentett rezsiszabály-módosítás számlájára lehetett írni – derül ki a Világgazdaság beszámolójából.
Emellett rengeteg kihasználatlan ingatlan is megjelent a piacon, ugyanis az eddigi adatok és kutatások eredményei szerint mintegy 550 ezer áll üresen a 4,5 milliós arányból, amelyeket nemrégiben kezdtek el értékesíteni.
A frissen piacra vitt ingatlanok több mint kétharmada nem rezsivédett, miközben azok az eladók, akik újabb ingatlan vásárlására készülnek, 80 százalékban olyat vennének, ami rezsibarát, azonban a főként korszerűtlen kínálat nem találkozik a többségében energiatakarékos ingatlanra fókuszáló kereslettel.
Az is hangsúlyos tény, hogy leginkább szigeteletlen Kádár-kockák, vagy a kilencvenes évek elején épült hatalmas, többgenerációs, emeletes, 180-200 négyzetméteres családi házakat kínálnak eladásra, amelyek kapcsán az értékesítők is tisztában vannak, hogy nem lesz egyszerű feladat.
Vajnági Richárd, az Ingon szakértője arra hívta fel a figyelmet, miszerint a válaszadók csaknem 60 százaléka tart attól, hogy ha a közeljövőben nem sikerül eladni az általa meghirdetésre került lakást vagy házat, akkor azt később csak jóval kevesebbért tudja majd értékesíteni.
Az ingatlanárak csökkenése vevői oldalról kedvező fejlemény lenne, ám a megdrágult lakáshitelek jelentősen visszavetik a keresletet, mint ahogyan az is, hogy az eladók közel 50 százaléka nem akar másik ingatlant venni az eladás után, ha pedig mégis, 80 százalékuk kölcsönt sem venne fel.