Reménytelennek tűnik a Mekong folyó édesvizi delfinjeinek megmentése
A kambodzsai szakaszon jelentősen lecsökkent a delfinpopuláció.
Hat országon keresztül kanyarog a Mekong, mielőtt a Dél-kínai-tengerbe torkollna. A folyó számos problémával küzd az emberek miatt, a mértéktelen lehalászás mellett gátakkal és erőművekkel akasztják meg a természet rendjét. Kambodzsában pedig most a folyamidelfinek kerültek a kihalás szélére.
Negyed évszázada számolták meg először a kambodzsai delfinek számát, akkor még 200 egyedből állt a populáció, mára ez 90 alá csökkent, legnagyobb ellenségük pedig az illegális kopoltyúháló, ami válogatás nélkül öli az élőlényeket.
Kevés az őr, sok az orvvadász
Habár Kambodzsa szigorított a halászati szabályokon, pénz híján ez nem sokat ér, hiszen nem tudnak elegendő halőrt alkalmazni. A több mint 4000 km hosszú Mekong 120 kilométeres kambodzsai szakaszára mindössze 70 ember jut.
Az őrök macska-egér játékot játszanak az orvvadászokkal, akik jóval többen vannak azoknál, mint akik a törvény oldalán állnak. A kormány csupán 65 dollárnak megfelelő kambodzsai rielt tud fizetni az őröknek havonta a járőrözésért, ezt egészíti ki a WWF napi 5 dollárral.
A faj csak két másik folyóban él, a mianmari Ayeyarwady-ban és az indonéziai Mahakam-ban. A folyamidelfineket a Természetvédelmi Világszövetség a súlyosan veszélyeztetett fajok közé sorolja. Az édesvizi delfin Kína folyóiból 2007-ben tűnt el, szintén az emberi beavatkozás miatt – írja a CNA.