10,7 százalékkal rekordot döntött az eurózóna inflációja
Újabb keserű hírek érkeztek: októberben jelentősen felgyorsult a fogyasztói árak növekedése az eurozóna 19 országában, ami az EKB-ra is komoly nyomást gyakorolt.
Hétfőn tették közzé a legfrissebb inflációs adatokat az eurózóna kapcsán, az eredmények pedig lesújtóak: az euróövezet államkötvényeinek hozama emelkedett, miután az inflációs adatokból kiderült, hogy októberben rekordmértékben emelkedtek a fogyasztói árak, ez pedig komoly nyomást gyakorolt az Európai Központi Bankra, hogy folytassa agresszív szigorítási politikáját.
A fogyasztói árak növekedése az eurót használó 19 országban októberben átlagosan 10,7 százalékra gyorsult az előző hónapban mért 9,9 százalékról: a feldolgozatlan élelmiszerek és az energiaköltségek nélkül számított infláció az előző havi 6 százalékról 6,4 százalékra emelkedett, míg az alkoholt és a dohánytermékeket is kiszűrő mérőszám a korábbi 4,8 százalékról októberre 5 százalékra emelkedett.
Az Al Jazeera által is szemlézett adatok alapján az EKB nagy valószínűséggel folytatja az agresszív kamatemeléseket annak érdekében, hogy megfékezze az inflációt. Christoph Weil, a Commerzbank vezető közgazdásza ennek kapcsán megosztotta, az EKB célja, hogy az inflációs rátát tartósan 2 százalék alá szorítsa vissza, ám megjegyezte, ez a cél jelenleg eléggé távolinak tűnik.
Délelőtt 10:27-kor az euróövezet referenciaindexének számító német 10 éves hozam 6 bázisponttal 2,147 százalékra emelkedett. Az EKB csütörtöki kamatdöntő ülése pedig arra ösztökélte a befektetőket, hogy a kamatemelések lassabb ütemére fogadjanak, ám az ülés óta elhangzott megjegyzések és az egyre növekedő nyomás inkább arra utal, hogy az EKB folytatja szigorú kamatemelési politikáját.
Miután Oroszország közölte, hogy kiszáll a közös gabonamegállapodásból, a piacok is megmozdultak: a chicagói búza határidős jegyzései hétfőn csaknem 6 százalékkal, a kukoricáé pedig több mint 2 százalékkal emelkedett. Lyn Graham-Taylor, a Rabobank vezető szakértője ennek kapcsán figyelmeztetett, az élelmiszerárak brutális emelkedése eddig is komoly problémát jelentett, ám az Ukrajnából induló gabonaszállítmányok csökkenése csak tovább fog rontani az egyébként is elszálló infláción.