Rekordmagas a drogtúladagolásokban elhalálozott fiatalok száma
A tavaly márciusban kitört koronavírus-járvány rengeteg zárlatot és korlátozást eredményezett, továbbá negatív módon hatott az alacsonyabb társadalmi rétegekben élő fiatalok mentális egészségére, ami sajnos a kábítószer-túladagolásos esetekben is megmutatkozott.
Amíg 2019-ig mérsékelt csökkenésnek indult a droghasználathoz köthető elhalálozások száma, addig a 2020-as adatok sokkolóan magasnak bizonyultak.
A Commonwealth Fund jelentéséből kiderült, hogy a 2019 szeptembere és 2020 augusztusa közötti időszakban több mint 88 ezer drogtúladagolásos halál történt az Egyesült Államokban, ami a 12 hónapos periódust vizsgálva 27 százalékos, vagyis pontosan 19 ezres többlethalálozásként értékelhető.
Az opiát hatóanyagú szerek általi, vagyis a heroin- és a fentanil-túladagolások voltak a felelősek főként a halálokért.
Pszichológusok és pszichiáterek egyöntetű véleménye alapján a koronavírus-járvány jelentősen károsította az emberek lelki egészségét, így sokszor azok is visszaestek az illegális szerekre, akik korábban bírtak drog nélkül élni.
Ha minden a jelenlegi tendencia szerint folytatódik, akkor 2021 végére 90 ezer fölé emelkedhetne a drogtúladagolásos esetek száma, amire az elmúlt húsz évben egyszer sem volt példa.
Egyetlen megoldás csupán az lenne, ha egyrészt feloldanák a zárlatokat az államokban, ezáltal a drogfüggők biztonságos keretek között kaphatnák meg orvosi központokban a napi, minimális adagjaikat, másrészt az is hozzájárulhatna a helyzet enyhüléséhez, ha nem tekintenének a társadalom kirekesztettjeiként a súlyos addikcióval élő személyekre.