Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rekorder: megtalálták a legparányibb dinoszaurusztojást

Egy új tanulmányban a valaha talált legkisebb dinoszaurusztojásokat mutatják be – közülük az egyik rekordernek számít, ezzel egy Japánban feltárt leletet utasított maga mögé.

...svg content...Fotó: China University of Geosciences (Wuhan)
Ázsia
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Kínában feltárt leletek egy korábban ismeretlen fajtól származnak, az apró maradványok nagyjából szőlő nagyságúak. A hat fosszília egy Gancsou közelében zajló építkezés során került elő, 2021-ben, mindössze néhány nappal potenciális pusztulásuk előtt. De a beszámolóból az is kiderült, hogy a tojások szabálytalanul helyezkedtek el egy kőben, azt pedig nehéz megállapítani, hogy egyetlen fészekhez tartoztak-e.

Mint írják, a kőzet nagyjából 80 millió éves, és a krétakorra datálható, s mivel a legkisebb tojás 2,9 centiméter hosszú, rekordernek számít. Megjegyzik: a korábbi csúcstartó egy Japánban feltárt, 110 millió éves, 4,5 centiméteres lelet volt. A 24.hu a Live Science cikke alapján azt írja, a most ismertetett tojások egy theropodától származhatnak, a csoportba kétlábú, többnyire ragadozó állatok tartoztak. Az új faj a Minioolithus ganzhouensis nevet kapta. Soron kívül Nagy erőkkel keresik a rendőrök ezt a 4 éves kislányt

Az azonban egyelőre kérdéses, az állat mekkorára nőtt. A beszámoló szerint a leletek kifejezetten jó állapotúak, a megkövesedett héjak pásztázó elektronmikroszkópiás elemzése alapján a belső szerkezetük szinte teljesen ép. Fenglu Han, a Vuhani Kínai Földtudományi Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a jövőbeli vizsgálatok segíthetnek jobban megérteni a késő krétakori theropoda dinoszauruszok szaporodásbiológiáját – teszik hozzá.

Korábban arról is írtunk, hogy a tudósok szerint nem úgy ért véget a dinoszauruszok kora, ahogy azt eddig gondoltuk: meglepő felfedezésre jutottak a szakértők. Ugyanis a kutatók azon a véleményen vannak, hogy a dinoszauruszok kora nem egy, hanem két aszteroida becsapódásával ért véget: az egyik a mexikói Chicxulubba becsapódott aszteroida (mai napig ennek tulajdonítják a kihalásukat), a másik pedig ugyanebben a korszakban csapódott be a nyugat-afrikai Guinea partjainál lévő Nadir-kráternél.