Rekordot döntöttek a magyarok a hevítéses dohánytermékek piacán
A dohánytermékek fogyasztási szokásai jelentős átalakuláson mennek keresztül Magyarországon.
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által közölt adatok alapján az mutatkozott meg, hogy a 2023-as évhez viszonyítva kisebb mértékben, de továbbra is csökkenő tendenciát mutat a cigarettafogyasztás hazánkban. Egyúttal arra is fény derült, hogy hónapról hónapra egyre csökken a különbség a hagyományos cigaretták és a hevítéses dohánytermékek fogyasztása között. Mint írják, a hevítéses dohánytermékek népszerűsége folyamatosan növekszik, amit az is bizonyít, hogy az iránta való kereslet egyre nő.
Az eladási adatok alapján 2024 nyarán már közel 300 millió szálat értékesítettek havonta ezekből a termékekből, ami jelentős növekedést jelent a korábbi évekhez képest. Főleg úgy, ha összehasonlítjuk a 2020 januárjában regisztrált adatokkal: akkor 38,3 millió szálat adtak el belőle. De persze éves szinten is látványos a keresletnövekedés: 2020-ban 802 millió szál, 2021-ben 1594 millió szál, 2022-ben 2591 millió szál, 2023-ban 3007 millió szál hevítéses dohánytermék fogyott – írja a 24.hu az SZTFH által megküldött adatokra hivatkozva.
Egyúttal kifejtik: az idei év első nyolc hónapjában már 2245 millió szál került forgalomba, ha pedig a továbbiakban is hasonló ütemben fogy a termék, 2024-ben újabb rekord születhet: 3300-3400 milliónál állhat meg a számláló. Ezzel szemben a hagyományos cigaretták fogyasztása továbbra is csökkenő tendenciát mutat. Bár a nyári hónapokban általában keresettebbek, összességében évről évre kevesebbet vásárolnak belőlük. Az előző évhez képest havi szinten 10-20 millió szállal csökkent az értékesítés, ami éves szinten jelentős visszaesést jelent.
A 2020-as adatokhoz viszonyítva havonta átlagosan 150-200 millió szállal, azaz 7,5 millió dobozzal kevesebb cigaretta fogy – részletezik a cikkben. A finomra vágott fogyasztási dohányból is látványosan kevesebb fogy. A múlt évhez képest havonta 20-30 tonnával, a 2020-as adatokhoz viszonyítva pedig 80-100 tonnával kevesebbet vásárolnak a fogyasztók. Ez 20-25%-os zuhanást jelent a korábbi 300-400 tonnás havi értékesítéshez viszonyítva. Ugyanakkor lényeges hozzátenni: ezen adatok nem tartalmazzák az illegális úton beszerzett dohánytermékeket.
A lap összegzése szerint idén rég nem látott szinten pörög a dohányipari feketekereskedelem, ami árnyalja a hivatalos statisztikákat. A jövő évre vonatkozóan változások várhatók, mivel a jellegzetes ízű hevítéses dohánytermékeket is kivonják a forgalomból. Erről ebben a korábbi cikkünkben írtunk bővebben. De a 24.hu cikkében megjegyzik azt is: a korábbi tapasztalatok alapján azonban ez várhatóan nem fog tömeges leszokáshoz vezetni, inkább arra lehet számítani, hogy a fogyasztók új alternatívákat keresnek majd.