Rejtélyes gyulladásos gyermekbetegséget hoztak kapcsolatba a koronavírussal
Olasz és brit egészségügyi szakemberek nem tartják kizártnak, hogy a kisgyerekeknél magas lázat és duzzadt artériákat okozó betegségnek köze lehet a COVID-19 fertőzéshez.
A világ koronavírus által legsúlyosabban érintett észak-olaszországi régióiban dolgozó orvosok nemrég arról számoltak be, hogy tömegesen érkeznek a kórházakba 9 év alatti gyerekek, akik az Ázsiában gyakori Kawasaki-szindróma súlyos tüneteiben szenvednek.
Nagy-Britanniában ugyanezt észlelték, Matt Hancock egészségügyi államtitkár pedig a hétfői sajtótájékoztatón azt mondta, aggódik a kialakult helyzettel kapcsolatban és felkéri a hatóságokat, hogy vizsgálják ki tüzetesebben az ügyeket.
A Kawasaki-szindróma egy olyan rendellenesség, amelynek az eredete és a kiváltó okai egyelőre ismeretlenek. Leggyakrabban az öt éven gyerekeknél alakulhatnak ki a tipikus szimptómák – magas láz, kiütések, duzzadt nyirokcsomók, súlyosabb esetben ütőérgyulladás. Vannak rá bizonyítékok, hogy egyesek genetikailag örökölhetik a betegségre való fogékonyságot, az előfordulás mintája azonban ugyanúgy nem világos.
Anglia nemzeti egészségügyi főtitkára, Stephen Powis legutóbb arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy tisztában van a Kawasaki-szindróma elterjedésével:
Az olaszországi Bergamo egyik kórházának gyermekorvosa, Matte Ciuffreda elárulta, hogy 20-szor több érgyulladásos beteggel találkoztak a praxisban az átlagoshoz képest. A Giovanni XXIII klinikában dolgozó szakember szerint a tüneteket produkáló kisgyerekek csupán néhány százalékánál mutatták ki a koronavírus kórokozóját is. Hozzátette, hogy a madridi és a lisszaboni kollégái hasonló esetekről számoltak be, ezért elhatározta, vizsgálni fogja, van-e összefüggés a Kawasaki-szindróma és a COVID-19 fertőzések között.
Ciuffreda elmondta, az első páciense egy kilenc éves kisfiú volt, akit a koronavírus-járvány kitörésének csúcsán, március 21-én szállítottak a kórházba magas lázzal és alacsony véroxigénszinttel, a COVID-19 tesztje azonban negatív lett. Az ellenőrzések során kiderült, hogy megnagyobbodtak a koszorúerei, ami a Kawasaki-szindróma tipikus tünete. Később sikerült az orvosoknak javítani az állapotán és egészségesen távozhatott az intenzív osztályról.
A Kawasaki-szindrómát 16 éve az NL63 koronavírussal hozták kapcsolatba, azonban hivatalosan nem bizonyították a feltételezést. Ian Jones, a Readingi Egyetem virológusa megjegyezte, hogy az NL63 vírus ugyanazt a receptort használja az emberek megfertőzésére, mint az új koronavírus, egyúttal azonban figyelmeztetett, még korai lenne levonni a következtetéseket.
„Meg kell várnunk, amíg általánosan elterjedté válnak a tünetek, utána kiderül”, tette hozzá a professzor.
Az Amerikai Gyermekorvosok Akadémiájának (AAP) szakorvosai szintén hasonló esetekről számoltak be. Dr. Sean O’Leary, a Coloradói Gyermekkórház professzora és az AAP bizottsági tagja megerősítette, hogy több Kawasaki-szindrómával rendelkező pácienssel találkozott idén, azonban csupán 30 gyereket kezeltek koronavírus-fertőzéssel.
Közben zajlanak az ellenszérumokkal kapcsolatos tesztelések, több-kevesebb sikerrel: