Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Rejtélyes, a Covidnál sokkal halálosabb vírus szedi áldozatait Dél-Amerikában

A kutatók nemrég egy olyan emberről emberre terjedő, eddig felfedezetlen vírus tanulmányozásába kezdtek, amely súlyos esetekben magas lázat, hányást és belső vérzést okozhat.

Rejtélyes, a Covidnál sokkal halálosabb vírus szedi áldozatait Dél-Amerikában
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A kutatók nemrég egy olyan emberről emberre terjedő, eddig felfedezetlen vírus tanulmányozásába kezdtek, amely súlyos esetekben magas lázat, hányást és belső vérzést okozhat.

Az úgynevezett Chapare-vírus okozta járványban Bolíviában tavaly hárman haltak meg azután, hogy fertőzött rágcsálókkal érintkeztek. Az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) tudósai megerősítették, hogy egy potenciális endémiát előidéző kórokozóról van szó.

A Chapare-vírust először 2004-ban azonosították a dél-amerikai országban, amikor egy 22 éves farmer meghalt, miután erős fejfájással, valamint elviselhetetlen ízületi és izomfájdalmakkal küzdött, kórházba szállításakor pedig belső vérzés jelentkezett nála – olvasható az Independent riportjában.

A járvány második hulláma a bolíviai főváros, La Paz környékén történt 2019-ben, amikor összesen öt esetet és három áldozatot regisztráltak a helyi egészségügyi hatóságok. Egyelőre nem sokat tudni a vírusról, csupán azt, hogy Ebola- és dengue-szerű tünetek léphetnek fel, és főként patkányoktól, egerektől vagy egyéb rágcsálóktól lehet elkapni. A fertőzés ellen nincs semmilyen gyógyszer, a pácienseket főleg intravénás szerekkel próbálták kezelni.

A CDC epidemiológusa, Caitlin Cossaboom elmondta, a patogén komoly fejtöréseket okoz a tudósoknak, mivel képtelenek megállapítani az eredetét, valamint genetikai szerkezetét:

„Kutatásaink alapján kiderült, hogy egy fiatal rezidens, egy mentős és egy gasztroenterológus is elkapták a vírust, miután érintkeztek egy fertőzött pácienssel – az egészségügyi dolgozók közül pedig ketten bele is haltak a komplikációkba. Azt feltételezzük, hogy testnedvek útján terjedhet a betegség.”

Maria Morales-Betoulle a CDC szakértője kiemelte, sikerült egy RT-PCR-tesztet megalkotniuk, amellyel ki lehet mutatni az új vírust a fertőzöttek szervezetében, egyúttal hozzátette, meglepődtek, amikor csaknem 15 év után 2019-ben újra felütötte a fejét a járvány La Pazban:

„Izoláltuk a vírust, és abban reménykedtünk, hogy egy elterjedt patogénnel állhatunk szemben. Sajnos ez nem így történt, mivel minden jel az új Chaparre-vírusra utalt.”

A 2019-es esetek után három Chaparre-gyanús személyt találtak a bolíviai hatóságok, köztük egy gyermeket is, viszont szerencsére mindannyian túlélték a vírus támadását.