Régészek megtalálták a valaha volt legidősebb lakóházat
Archeológusok nem mindennapi felfedezést tettek, rábukkanhattak ugyanis a legrégebbi épületre, amelyben egyszer ősemberek élhettek.
A Wonderweck névre keresztelt barlang a Kalahári-sivatag dél-afrikai részén található, környékén pedig korábban is rengeteg régészeti leletet ástak ki a föld mélyéről kutatók – írja az Interesting Engineering magazin.
Olyan értékes darabok is felszínre kerültek a legutóbbi ásatások során, mint szekercék, pattintott kövek, valamint egy mélyedést is találtak, ami láthatóan be volt rendezve valamilyen módon, így a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy egykoron emberszerű lények élhettek bennük.
Egyelőre nem tudták kideríteni, hogy pontosan Australopithecusok vagy éppen a Homo habilis fajhoz tartozó emberek készíthették-e a helyet, azt viszont sikerült megállapítaniuk, hogy a barlang bejáratától 140 méterre alakították ki a lakóteret.
Mivel emberi csontokat és egyéb fontos maradványokat nem találtak a szóban forgó házban, ezért csak találgatni lehet, milyen emberek foglalhatták el korábban, akár több millió éve ezeket az építményeket.
2,3-1,5 millió évvel ezelőtt Dél-Afrikában legalább két Australopithecus-féle emberszerű létforma élt, közülük szinte bármelyik képes volt túlélni a barlangban, valamint a Homo habilist sem tudták kizárni, mivel akkortájt az ehhez a fajhoz tartozó hominidák egyaránt a sivatagban vadásztak és portyáztak.
A ház ideiglenes menedékként is szolgálhatott, vagy akár étkezőként is, közepében pedig tüzet gyújthattak, amivel állandó fénnyel látták el az egyébként koromfekete barlangot. A helyszín bejáratánál egyébként egy hatalmas sztalagmit tornyosul, ami segíthette elődeinket a tájékozódásban és abban, hogy visszataláljanak rejtekhelyükre.