Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Így reagált a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság Magyarország kilépésére

Így reagált a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság Magyarország kilépésére

Így reagált a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság Magyarország kilépésére
Fotó: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő (b2) tárgyalásuk után sajtótájékoztatót tart a Karmelita kolostorban 2025. április 3-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Fad El-Abdullah szóvivő meglehetősen szűkszavúan mondta el véleményét az ügyet illetően.

Fad El-Abdullah, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szóvivője reagált arra, hogy a magyar kormány csütörtökön – Benjamin Netanjahu nemzetközi elfogatóparancs hatálya alatt álló izraeli miniszterelnök budapesti látogatására időzítve – bejelentette, hogy megkezdi a kilépési folyamatot a Nemzetközi Büntetőbíróság működését meghatározó, New Yorkban, 2002. szeptember 10-én elfogadott megállapodásból. A szóvivő a BBC-nek nyilatkozva annyit mondott:

„Az ICC álláspontja szerint Benjamin Netanjahu esetében a Bíróság a megszokott eljárást követte a nemzetközi elfogatóparancs kiadását követően. A Bíróság emlékezet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel”. Az izraeli miniszterelnök látogatásáról a távozófélben lévő német kormány zöldpárti külügyminisztere, Annalena Baerbock is elmondta a véleményét, aki úgy véli, „szomorú nap ez a mai a nemzetközi igazságszolgáltatás számára”.

Gideon Szár izraeli külügyminiszter ellenben csatlakozott Netanjahu-hoz, és köszönetet mondott a magyar kormányfőnek „az Izrael oldalán való világos és erős erkölcsi kiállásért” – szemlézte a Telex a BBC cikkét. „Az úgynevezett Nemzetközi Büntetőtörvényszék elveszítette erkölcsi jogalapját, miután lábbal tiporta a nemzetközi jog alapelveit, hogy kétségbe vonhassa Izrael önvédelemhez való jogát” – jelentette ki az izraeli külügyminiszter.


Mint ismert, Magyarország kormánya korábban meghozta a döntést, mely szerint kilépnek a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Erről a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a Kormányinfókról is ismert Gulyás Gergely adott tájékoztatást csütörtök délelőtt. Gulyás a közleményében úgy fogalmazott, a felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően, a kormány csütörtökön kezdeményezi, ami már hivatalos.

A Nemzetközi Büntetőbíróság szerinte „egy tiszteletreméltó kezdeményezés volt, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy – és erre a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő elleni vádemelés a legszomorúbb példa – politikai testületté vált”. A miniszter kiemelte: a kormány mindezt elfogadhatatlannak tartja, ezért úgy döntött, hogy nem kíván részt venni a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájában.

Később Orbán Viktor miniszterelnök rendkívüli bejelentést tett a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésről. Mint fogalmazott: meggyőződésük, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság egy politikai bírósággá alakult. Hozzátette, ennek legvilágosabb jele az Izraellel kapcsolatos döntések. A kormány szerint a büntetőbíróság egy silány politikai eszközzé vált, amihez Magyarország nem fog asszisztálni, semmilyen módon.