Több mint hetven rákellenes terápia vár tb-támogatásra Magyarországon
Miközben rendkívül lesújtóak a magyar adatok rosszindulatú daganatok előfordulása tekintetében, még mindig rengeteg kezelési módszer várakozik döntésre.
Az Infostart megkeresésére Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója elmondta, a páciensek gyógyulási esélyei jelentősen javulnának, ha az engedélyezésre váró több mint 70 új készítmény, köztük több tucat korszerű onkológiai terápia minél előbb társadalombiztosítási támogatást kapna.
„Magyarországon a sajátos gyógyszerár-támogatási, gyógyszer-befogadási szabályok következtében – ami miatt viszonylag lassú és rendkívül bürokratikus befogadási rendszerről beszélhetünk – gyakorlatilag folyamatosan igen nagy számú készítmény várakozik ártámogatási döntésre” – közölte.
Holchacker hozzátette, jelen pillanatban több mint száz olyan készítmény van, amely a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő előtt fekszik kérelemként, de ezek közül több mint 70 már a szakmai előkészítő lépéseken túlment, tavaly október óta a minisztériumnál vár végső jóváhagyásra.
Ezeknek egy jelentős része onkológiai megbetegedés kezelésére szolgáló készítmény, amelyek közül várnak most támogatási döntésre ilyen nagy számban – mondta.
A szakember kiemelte, a nem támogatott készítmények egy részéhez hozzáférhetnek már most is a magyar betegek:
„Annyi a szűkítés, hogy nem automatikusan normatív alapon történik a támogatás, illetve a terápiának az elérése, hanem egy erre irányuló adminisztratív kérelem, eljárás keretében történhet meg, ilyen esetekben a társadalombiztosítás ezt teljes egészében állja, tehát a betegnek nem kell erre költeniük.”
Lesújtó statisztikáról is beszámolt Holchacker Péter:
„Hazánk nem áll jól. A legtöbb halálozást, a legnagyobb érintettséget számos ráktípus esetében sajnos a magyarok hozzák, Magyarország vonatkozásában lehet a legtöbb ilyen betegségről beszélni. Ez nagyon lesújtó kép, Magyarországon évente egy kisvárosnyi ember hal meg valamilyen rákos betegségben, és pont emiatt fontos az, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy ha már léteznek olyan terápiák, amelyek ezekben a nehéz helyzetekben részben vagy egészben segíteni tudnak, akkor azok minél gyorsabban elérhetők legyenek a magyar betegek száma.”