Egy friss tanulmány szerint a rák kialakulása összefüggésbe hozható az alkoholfogyasztással
Egy új tanulmány szerint az alkoholfogyasztás összefüggésbe hozható a rák kialakulásának kockázatával.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az alkoholfogyasztás tavaly világszerte az összes új rákos megbetegedés négy százalékához járult hozzá, és hozzáteszik, hogy ezért sürgősen szükség van a lakosság felvilágosítására.
A The Lancet Oncology című folyóiratban megjelent tanulmány becslése szerint csak a 2020-as évben több mint 6,3 millió száj-, garat-, hangszál-, gége-, vastagbél-, végbél-, máj- és mellrákos esetet regisztráltak. Ezek az esetek mindegyike az alkoholfogyasztással hozható összefüggésbe.
Az esetek több mint háromnegyede, azaz 77 százaléka férfi nagyivókra vonatkozott. Minden hetedik eset azonban mérsékelt, napi két ital körüli fogyasztáshoz kapcsolódott. A becslések szerint 741 300 eset 23 százaléka nő volt.
A kutatók az alkoholértékesítésre, -termelésre, -adóztatásra és -fogyasztásra vonatkozó adatok felhasználásával becsülték meg, hogy a világ különböző országaiban naponta mennyi alkoholt fogyasztanak az emberek. A felhasznált adatok a 2010-es évből származnak, mely után tíz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a hatás a lehetséges rákos megbetegedésekben is megmutatkozzon.
A tanulmány megállapította, hogy az alkohollal összefüggő új rákos megbetegedések száma jelentős eltéréseket mutatott a világon; a legmagasabb számot Kelet-Ázsiában és Közép- és Kelet-Európában, a legalacsonyabbat pedig Észak-Afrikában és Nyugat-Ázsiában figyelték meg.
Mongóliában, Kínában, Moldovában és Romániában volt a legmagasabb az alkohollal kapcsolatos esetek aránya, míg Kuvaitban, Líbiában és Szaúd-Arábiában a legalacsonyabb. A leggyakoribb rákos megbetegedések között a gége (189 700 eset), a máj (154 700 eset) és az emlő (98 300 eset) volt.
A tanulmány szerzői rámutatnak, hogy korábbi tanulmányok szerint az alkoholfogyasztás bizonyítottan károsítja a DNS-t és befolyásolja a hormontermelést, ami hozzájárulhat a rák kialakulásához. Harriet Rumgay, a szerzők egyike szerint az alkoholfogyasztás és a rákkockázat közötti lehetséges kapcsolatra való figyelemfelhívás sürgető szükségességéről szólva nemcsak a lakosság, hanem a politikai döntéshozók figyelmét is fel kell hívni.
Különböző szakpolitikák, például az alkohol elérhetőségének korlátozása, az egészségügyi figyelmeztető címkék, az adózás és a marketingtilalmak csökkenthetnék az alkohol okozta rákos megbetegedések előfordulását Rumgay szerint, aki ragaszkodik ahhoz, hogy a szakpolitikákat az egyes régiókra kell szabni – írja a WION.