Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,21 Ft
Euró
393,47 Ft
Font
458,02 Ft
Bitcoin
66,475 $

Jelentősen megnőtt a drog- és alkoholfüggők száma Magyarországon a koronavírus-járvány alatt

A koronavírus-járvány világszerte bizonyítottan súlyosbította a szenvedélybetegek helyzetét, a lezárások következtében ugyanis egyre többen estek vissza.

Pixabay
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Magyarországi Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Missziója 37 éve foglalkozik alkohol- és drogproblémákkal küzdő fiatalokkal és felnőttekkel. Hamar János, a misszió szakmai vezetője az Index hírportálnak adott interjújában kifejtette, leginkább a stressz számít visszaesési tényezőnek, a pandémia alatt ugyanis egyre többen észleltek magukon depressziót és szorongást, amit újfent mámorító szerekkel próbáltak meg feloldani.

„Az enyhítések ellenére a bizonytalanság megmaradt, és az emberek depressziója sem ért véget, így ma már egyértelmű, hogy a vártnál sokkal hosszabb folyamat lesz, mire a járványból kilábalunk. Jelenleg a biztonság illúziójába kapaszkodunk, de fogalmunk sincs, hogy mi lesz két hónap múlva” – mondta Hamar János.

A misszió által fenntartott ráckeresztúri tinédzser rehabilitációs központban 12-13 és 16-17 évesek is rendszeresen megfordulnak, valamint kezeltek már tízéves szerhasználókat is, ezért bővíteni kellett a kapacitásaikon.

A VIII. kerületi Mentálhigiénés Járóbeteg Addiktológiai Központ nyitása nagy visszhangot váltott ki, sokan attól tartottak, hogy a misszió tevékenysége egyenlő lesz a tűcsereprogrammal, amelynek lényege, hogy a szerhasználóknak élhetőbb körülményeket biztosítsanak.

Hamar János elmagyarázta, erre az ellátásra nincs is engedélyük, a helyieknek kifejezetten tetszett a központ ötlete, hiszen szerinte nincs olyan család, melynek környezetében ne lenne legalább egy szenvedélybeteg.

„A járvány óta megsokszorozódott az online-függők száma, így erre a problémára is megoldást kell találni. Náluk nem cél az absztinencia, hisz a XXI. században nem életszerű, hogy bárkinek azt mondjuk, soha többet ne használj számítógépet vagy okostelefont. Őket inkább az ésszerű használatra kell megtanítani” – tette hozzá Erdős Eszter intézményvezető.