Rájöttek, hogyan foghatóak műholdakkal a kvantumüzenetek
Kínai kutatók egy olyan módszert fejlesztettek ki, amivel kvantum-kódolt üzeneteket lehet sugárnyalábokkal szatellitekről továbbküldeni a világűrbe, vagy vissza a Földre.
Kínai kutatók egy olyan módszert fejlesztettek ki, amivel kvantum-kódolt üzeneteket lehet sugárnyalábokkal szatellitekről továbbküldeni a világűrbe, vagy vissza a Földre.
A kvantumszámítógépek titkosítási rendszerénél használatos kvantum-kulcsdisztribúciót alkalmazva az adatátvitel 1 200 kilométeres távolságban valósult meg a műhold és a kívánt földi létesítmény között – számolt be róla a Space.com tudományos weboldal.
Ez a sebesség 12-szer gyorsabbnak bizonyult a korábban felállított rekordnál. A kísérletekből kitűnik, valószínűleg egy új korszakba lépett nemcsak a szatellites kommunikáció és hírközlés, hanem maga a kvantumtechnológia is.
Kiberbiztonsági szakértők már régóta figyelmeztetnek a kvantumszámítógépek veszélyeiről, mivel az adatok kódolásait rendkívül gyenge módon végzik el. A Nature magazinban közzétett tanulmányból azonban kiderült, hogy a műholdas teszt során képesek voltak megfelelő módon titkosítani ezeket az üzeneteket.
Bebizonyították azt is, hogy a kvantumüzenetek továbbítása az univerzumban sokkal hatásosabb módszer a földi kommunikációnál, ami nem meglepő, hiszen a kvantumfizika törvényszerűségeire építő technológiák jelenthetik a jövőt, csupán meg kell találnunk minden egyes folyamathoz a megfelelő eljárást.
A kvantumtechnológia a benne rejlő potenciál ellenére még mindig rendkívül sérülékeny – a jeleket könnyen meg lehet zavarni, vagy változtatni lehet rajtuk. Pontosan ezért tűnik úgy, hogy a világűr tökéletes közegként szolgálhat az információk közvetítésére, mivel a légüres térben semmilyen behatások nem érhetik ezeket a szignálokat.
Ne hagyd ki: