Radikális csökkenés előtt áll az orosz olajkitermelés
Elemzők szerint csak az idei évben akár 17% is lehet a visszaesés.
Az orosz olajtermelés márciusban kezdett zuhanni, és április közepére már mintegy 7,5%-kal esett vissza. A termeléscsökkenés felülmúlja az 1990-es években tapasztaltakat, akkor azonban az alulfinanszírozás volt a probléma okozója.
Most viszont a háború, illetve egészen pontosan a szankciók állnak a háttérben, ugyanis amellett, hogy az Egyesült Államok betiltotta az olajimportot, a nyugati hatalmak korlátozásaival megbénították a hajón történő szállítást, továbbá már az Európai Unió is fontolgatja a teljes olajembargót.
Ráadásul a Nemzetközi Energiaügynökség szerint a szankciók teljes hatása majd csak májusban lesz érezhető, melynek következtében az orosz olajtermelés a 2021-es 524 millió tonnáról 433,8 és 475,3 millió tonna (napi 8,68 és 9,5 millió hordó között) közé csökkenhet.
Ez lenne a legalacsonyabb 2003 óta, amikor a kitermelés 421 millió tonna volt, pedig a tavalyi év alapján volt remény a fellendülésre, hiszen 2008 óta először mutatott életjelet a kitermelés, mely komoly növekedésnek indult – emlékeztetett a Reuters.
Vlagyimir Putyin természetesen gyorsan reagált a helyzetre, szorosabbra fűzte üzleti kapcsolatait az ázsiai államokkal, amivel jelentősen csökkentheti a nyugati hatalmak szankciói okozta károkat. Ugyanakkor így is jelentős veszteségeket könyvelhetnek el bevételi oldalon (is), hiszen a termelés csökkenése mellett az ázsiai piac olcsóbban juthat hozzá a nyersanyaghoz.