Nyugati tisztviselők: Putyin a Győzelem Napján üzenhet hadat Ukrajnának
A nyugati tisztviselők úgy vélik, erre azért lenne szükség, mivel akadozik a támadás, a hadüzenettel pedig lehetővé válna, hogy a tartalékosokat is mozgósítsák.
Május 9-e Oroszországban a Győzelem Napja, amelyen a náci Németország elleni győzelmet ünneplik. A nyugati tisztviselők régóta úgy vélik, hogy valamit Putyin be fog jelenteni ezen a napon. Eddig úgy gondolták, hogy az Ukrajna felett aratott győzelmet, de ma már más a véleményük – írja a CNN.
A tisztviselők elkezdtek egy forgatókönyvre összpontosítani, amely szerint Putyin május 9-én hivatalosan is hadat üzen Ukrajnának. Eddig Putyin ragaszkodott ahhoz, hogy a hónapok óta tartó konfliktust „különleges katonai műveletként“ emlegesse, gyakorlatilag tiltva az olyan szavakat, mint az invázió és a háború.
„Szerintem megpróbál majd elmozdulni a »különleges művelet« kifejezéstől“ – mondta Ben Wallace brit védelmi miniszter, aki hozzátette, hogy „nem lepődnék meg, bár erről nincsenek információim, hogy valószínűleg májusban fogja kijelenteni, hogy »most már háborúban állunk a világ nácijaival, és tömegesen kell mozgósítanunk az orosz népet«“.
Az orosz törvények szerint a hadüzenet lehetővé tenné Putyin számára a tartalékos erők mozgósítását és a sorkatonák behívását is, amire a tisztviselők szerint Oroszországnak égető szüksége van, azonban még a nyugatiak szerint is „csak“ 10 ezer orosz katona vesztette életét a fronton, bár azt nem tudni, hogy mennyi a sebesült, de az tény, hogy Oroszországnak csak a szerződéses állománya 1 millió főre tehető.
Ned Price, az amerikai külügyminisztérium szóvivője hétfőn azt mondta, „jó okunk van feltételezni, hogy az oroszok mindent megtesznek majd azért, hogy május 9-ét propagandacélokra használják fel“.
„Láttuk, hogy az oroszok valóban megduplázták propaganda-erőfeszítéseiket, valószínűleg, szinte biztosan, hogy ezzel próbálják elterelni a figyelmet az ukrajnai harctéren elkövetett taktikai és stratégiai kudarcaikról“ – mondta Price a külügyminisztériumi tájékoztatón.
Hozzátette, hogy „nagy irónia lenne, ha Moszkva a Győzelem Napja alkalmából hadüzenetet küldene, ami önmagában lehetővé tenné számukra, hogy olyan módon toborozzák a sorkatonákat, amire most nem képesek, és ez egyenértékű lenne azzal, hogy a világ előtt felfedik, hogy a háborús erőfeszítéseik kudarcot vallanak”.
„Egészen biztos vagyok benne, hogy május 9-ig még többet fogunk hallani Moszkvából. Biztos vagyok benne, hogy az Egyesült Államoktól és partnereinktől, beleértve a NATO-partnereinket is, többet fognak hallani május 9-ig“ – tette hozzá Price.