Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Putyin: nem csak üres hősködés, hogy Ukrajnának atomfegyvere lehet

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságok elismerése során tartott beszédében komoly aggodalmát fejezte ki.

...svg content...Fotó: EPA/Szputnyik/Kreml Pool/Alekszej Nikolszkij
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az orosz elnök szerint ugyanis „nem csak üres hősködés”, hogy Ukrajna atomfegyvereket fejleszthet és használhat, ugyanis Kijevnek megvan ezekhez a még szovjet időkből maradt technológiája és kilövőrendszere – idézte a TASS.

„Tisztában vagyunk azokkal a közleményekkel, amelyben Ukrajna kijelentette, hogy saját atomfegyvereket fejleszteni, ami nem csak egy üres hősködés. Ukrajnának tényleg van szovjet technológiája és kilövőrendszere, köztük a szovjet időben fejlesztett Tocska-U rakétái, 100 kilométeres hatótávval” Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Hozzátette: Ukrajna képes lehet seperec alatt ennél is nagyobb hatótávval rendelkező fegyvereket fejleszteni, ezért sokkal könnyebb lenne az ország számára ezeket megszerezni, mint más nemzeteknek – akiket nem fogok most megnevezni.

Putyin szerint azért sem lehet kizárni az ukrán atomfegyverek veszélyét, mert Kijev ehhez külföldről is kapna technológiai támogatást. Kiemelte: amennyiben Ukrajna tömegpusztító fegyvereket szerez, drámaian meg fog változni az európai és globális helyzet:

„Nem hagyhatjuk reakció nélkül ezt a valós veszélyt. Különösen, ismétlem, a nyugati érdekeltségek miatt, amelyek támogathatják ezen fegyverek megjelenését Ukrajnában annak érdekében, hogy fenyegetést generáljanak az országunk ellen”

Putyin azt már elfelejtette említeni, hogy az ukrán atomfegyverek leszerelésére megalkotott Budapesti Megállapodásban Oroszország is biztonsági garanciákat tett Ukrajna területi integritására és szuverenitására, amelyet már a Krím-félsziget annektálásánál is megsértettek.

Ráadásul Szaúd-Arábia példájából is látható, hogy a Nyugat attól független nagyon nem szeretné látni további atomfegyverek megjelenését, hogy szövetséges állam valaki. Rijád régóta amerikai szövetséges, mégis kongatták a vészharangot, amikor felmerült egy szaúdi atomprogram ötlete.