Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
367,12 Ft
Euró
394,24 Ft
Font
465,97 Ft
Bitcoin
61,383 $

Putyin elismerhette, hogy működnek a nyugati szankciók

Vlagyimir Putyin beismerhette, hogy a nyugati országok által kivetett szankciók már károkat okoznak az ország gáz- és olajszektorának.

...svg content...Vlagyimir Putyin orosz elnök beszédet mond a Vosztocsnij ûrközpontban tett látogatása során az Oroszország ázsiai részén, az Amuri területen lévõ Ciolkovszkijban 2022. április 12-én, Jurij Gagarin ûrrepülésének 61. évfordulóján. MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Szputnyik pool/Jevgenyij Bijatov
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Putyin ugyanakkor hozzátette azt is, hogy azok számára is „durván fájdalmasak” lesznek a következmények, akiknek kifejezett célja, hogy megfojtsák az orosz gazdaságot – idézte a Business Insider. Mint mondta, az orosz olajszektor megzavarása globális gondokat hozhat magával.

Különböző sajtóbeszámolók szerint Putyin ezt a megjegyzését egy kormányülésen tette, amelyet csütörtökön tartottak Moszkvában. Az orosz elnök szerint a „barátságtalan országok” miatt kezd szenvedni az orosz energiaszektor, mert folyamatosan késleltetik a fizetési kötelezettségeik teljesítését. Soron kívül A BRFK is megszólalt az Orbán Viktor konvoját kísérő rendőr halála kapcsán

Putyin beismerése ráadásul azért is fontos, mert az Európai Unió, amely az orosz olaj legnagyobb piaca, éppen azt fontolgatja, hogy teljes embargót vezet be az orosz olajra vonatkozóan, ami a gazdaságuk egyik fő bevételi forrása.

A földgáz esetében már egy fokkal trükkösebb a helyzet, ugyanis ott nem lehet rövid idő alatt találni alternatív forrásokat. Az amerikai és katari cseppfolyósított földgáz a feldolgozó kapacitások miatt problémás, a máshonnan érkező földgázra meg nincs meg a megfelelő vezetékhálózat.

Alternatív gázforrásként már egyebek mellett Norvégia, Azerbajdzsán, Algéria és Nigéria is felmerültek, mindegyik esetében azonban szükséges lenne a csővezetékek meghosszabbítása Európa belsejébe, hogy növelni lehessen a kapacitást.

Az orosz földgáz kitiltásától ezért a legtöbb ország még tartózkodik, de az olajembargóra még esély is lehet egy későbbi szankciós csomagban – már csak azért is, mert egyre több európai politikusnak kényelmetlenné kezd válni, hogy az energiavásárlással közvetett módon a háborút támogatják.

Putyin pedig ezt jól tudja és azt is, hogy egyelőre nem fogják az európaiak kitiltani a földgázt. Meg is jegyezte, hogy jelenleg is hiány van a globális földgázpiacon, ha Európa pedig alternatív források után akar nézni, azt az átlagemberek fogják megérezni.

„Nincs ésszerű alternatívája az orosz gáznak Európában” – jegyezte meg Putyin, aki belengette, hogy meg kell kezdeni a nyitást az ázsiai piacok felé. Ez pedig beindíthat egy chicken game-t: Európa vagy Oroszország szakítja meg hamarabb a gázkapcsolatot?

Ezt egyelőre nehéz megjósolni, mert az oroszok is hasonló problémával küzdenek: az ázsiai piac ellátáshoz nincs meg a megfelelő infrastruktúra. A Kínával közös gázvezetékeket is csak most építik, amely papíron a fő piaca lehet innentől az orosz gáznak.

Öt év vizsgálati fogság után szabadon engedték Julian Assange-t, a WikiLeaks alapítóját

Julian Assange öt éven át volt fogsában, aki a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója.

Videón a spanyol válogatott szenvedős győzelme Albánia ellen

Olyan óriási tétje nem volt a spanyol meccsnek, miután Albánia ellen lépett pályára az egyik nagy esélyesnek tartott Spanyolország.

Videón Olaszország hatalmas Eb-gólja, aminek a magyarok még jobban örültek

Az olaszok drámai gólja még nagyobb örömet okozhatott a magyaroknak, mint Olaszországnak, miután ezzel egy lépéssel közelebb kerültünk a továbbjutáshoz az Európa-bajnokságon.