Putyin nem hajlandó tárgyalni Ukrajnával, holott többször kérték
Ukrajna azzal vádolta meg a Kremlt, hogy már sokadik alkalommal utasítják vissza e kezdeményezett tárgyalásokat a két ország határánál felsorakoztatott orosz haderők témájában.
Kijev és Moszkva egymást hibáztatja a kelet-ukrajnai Donyec-medencében ismételten fellobbant feszültségért, ahol az ukrán hadsereg már 2014 óta áll de facto háborúban oroszpárti szakadárokkal – írja a Reuters.
A kelet-ukrajnai konfliktus 2014-ben vette kezdetét és az egyik legnagyobb sarkalatos pontja a Krím-félsziget annektálása volt az oroszok részéről. A konfliktusban már 14 ezer ember vesztette életét az elmúlt hét évben és nemrégiben ismételten magukra vonták a világ figyelmét.
Oroszország ugyanis jelentős mértékű haderőt csoportosított át a régióba és az elmúlt hetekben folyamatos hadgyakorlatozásba kezdtek. A Kreml állítja, nem kell sem Ukrajnának, sem a nyugatnak az agressziótól tartania, többször elterelték már a témát.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Anthony Blinken amerikai külügyminiszter már több alkalommal is felszólítottak Moszkvát, hogy azonnal hagyjanak fel az agresszív átcsoportosítással, a provokálással és a feszültségkeltéssel, melyben a G7-ek külügyminiszterei is egyetértettek.
Julia Mendel, Volodimir Zelenszkij szóvivője elárulta a Reutersnek, hogy az ukrán elnök már több alkalommal is megpróbálta felvenni a kapcsolatot a Kremllel, hogy tárgyaljanak a Kelet-Ukrajnában kialakult helyzetről és növekvő konfliktusról, ám minden alkalommal sikertelenül járt.
Dimitrij Peskov, a Kreml szóvivője viszont úgy fogalmazott, hogy ő nem tud semmilyen megkereséséről és nincs tudomása arról, hogy az elmúlt napokban érkezett volna ilyen kérelem. A szóvivő elmondta, nagyon remélem, hogy Kijevben végre utat tör magának a „politikai bölcsesség” és enyhíteni fogják a feszültségeket, hogy ne kerüljön háborúra sor.
Mendel szerint Oroszország 40 ezer katonát vonultatott fel Ukrajna keleti határánál, további 40 ezret pedig a Krím-félszigeten, akik közül összesen 50 ezren teljesen új bevetések voltak. Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere viszont az amerikaiakat támadva válaszolt az erre vonatkozó kérdésekre egy sajtótájékoztató során:
Törökország még pénteken úgy fogalmazott, hogy Washington két hadihajót is fog küldeni a Fekete-tengerre és folytatják a fegyverek biztosítását az ukránok számára. A Pentagon ezt nem kommentálta, mindössze annyit mondtak, hogy gyakran szoktak katonai segítséget nyújtani a régióban.