„Pszichológiai erőszak”: Navalnij azt mondja, hogy napi nyolc órán át kénytelen nézni az állami tévét
Az orosz ellenzéki vezető agymosásról és propagandáról beszél a börtönben, de továbbra is optimista, hogy a Putyin-rezsimnek „előbb-utóbb” vége lesz.
A Kreml bebörtönzött kritikusa, Alekszej Navalnij az orosz börtönt egy kínai munkatáborhoz hasonlította, és azt mondta, hogy napi nyolc órát kénytelen nézni az állami televíziót. Navalnij, aki politikai karrierjét az oroszországi korrupció leleplezésére építette, a Moszkvától 100 km-re keletre fekvő Pokrovban, egy szigorúan őrzött börtönben van fogva tartva.
A múlt héten a Guardian számára a börtönből írt üzenetében Navalnij felszólította a Nyugatot, hogy lépjen fel a korrupció ellen és csapjon le az oligarchákra. Ezen a héten a New York Timesnak azt mondta, hogy a szovjet gulágokon végzett nehéz munka napjai elmúltak, helyüket átvette az agymosás és a propaganda „pszichológiai erőszaka”.
Elmondta, hogy az őrök figyelték őket, miközben órákon át állami propagandát néztek, nem engedték, hogy olvassanak vagy írjanak, és felébresztették a rabokat, ha elaludtak. Navalnij azonban bizakodó maradt Vlagyimir Putyin rezsimjének jövőjét illetően, és ragaszkodott ahhoz, hogy egy nap vége lesz.
Megismételte továbbá az amerikai és az európai kormányt ért bírálatokat az Oroszországgal szembeni szankciók miatt, amelyek szerinte inkább az orosz embereknek ártanak, mint a hatalmon lévőknek. Elmondta, hogy egyetlen fogolytársa sem bántalmazta, sőt, azt is elmondta, hogy „jól érezte magát”, amikor együtt készített velük uzsonnát.
Navalnij a márciusi bebörtönzése óta sem hallgatott, levelet küldött a börtönből, és több közösségi média-bejegyzést is kezelt. A nyugati hírszerző ügynökségek „nagy valószínűséggel” úgy értékelték, hogy az FSZB tisztjei tavaly Novicsok idegméreggel mérgezték meg Navalnijt. A disszidenst Németországba szállították kezelésre, de januárban visszatért Oroszországba, majd letartóztatták és bebörtönözték.
A Kreml tagadja, hogy Navalnijt megmérgezték volna, és fenntartja, hogy börtönbüntetése nem politikai jellegű. Ebben a hónapban újabb bűncselekményekkel vádolták meg, amelyek három évvel meghosszabbíthatják börtönbüntetését. Ha bűnösnek találják, csak 2024 után szabadulhatna, amikor Oroszországban a tervek szerint elnökválasztást tartanak.
Mozgalmára példátlan nyomás nehezedik a szeptemberi oroszországi parlamenti választások előtt, amelyeken várhatóan Putyin Egységes Oroszország pártja fog küzdeni.