Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Pontosan hány ország van a világon?

Habár egyszerű kérdésnek hangzik, a valóságban azonban sokkal bonyolultabb választ adni rá, ugyanis az évről évre változó politikai helyzet miatt eltérő szempontok alapján határozzák meg az államok számát a Földön.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár egyszerű kérdésnek hangzik, a valóságban azonban sokkal bonyolultabb választ adni rá, ugyanis az évről évre változó politikai helyzet miatt eltérő szempontok alapján határozzák meg az államok számát a Földön.

Az ENSZ összesen 193 tagállammal, illetve két megfigyelő állammal – Vatikán és Palesztina – rendelkezik, így hivatalosan 195 független országról beszélhetnénk, ha kizárólag a nemzetközi szövetség által meghatározott definíciót vennénk alapul. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ahhoz, hogy egy ország felkerülhessen az ENSZ listájára, a tagállamoknak el kell ismerniük a felvételt, máskülönben hiába kiáltják ki a függetlenséget, ha nemzetközileg nem kapnak megerősítést.

1990 óta 29 új állam bukkant fel a világtérképen, ezeknek a fele az egykori Szovjetunió és Jugoszlávia széthullása nyomán keletkezett. Legutoljára Dél-Szudán került fel az ENSZ által elismert országok listájára 2011-ben, miközben Palesztina 2012-ben vált megfigyelő tagállammá.

Juba, 2011. július 5. A Szudáni Népi Felszabadító Mozgalom (SPLM) tagjai ünneplik Dél-Szudán 2011. július 9-én bekövetkezendõ függetlenné válását Jubában, az ENSZ szudáni missziója által közreadott képen. Dél-Szudán hat évvel a több évtizedes polgárháborút lezáró, a lázadó mozgalom és a kartúmi kormányzat által kötött béke-megállapodás aláírását követõen válik majd önálló országgá. (MTI/EPA/Paul Banks)

Van egy úgynevezett szürke zóna – ide azok az országok tartoznak, amelyek nem tagjai az ENSZ-nek, viszont az ENSZ tagállamai közül legalább egy elismerte őket. Ebbe a részlegesen elismert kategóriába tartozik Tajvan, Koszovó, Dél-Oszétia, Abházia, Észak-Ciprus és Nyugat-Szahara.

Tajvant hivatalosan Kínai Köztársaságnak, míg a kommunista vezetésű, 1,4 milliárd lakosú államot Kínai Népköztársaságnak hívjuk. Meglepő módon 2019-ben mindössze 15 ország ismerte el Tajvan létezését, ami valószínűleg a Kínával kötött üzleti szerződések miatt, illetve a politikai nyomás következtében lehetett.

Koszovó esetében hasonló a helyzet – a Szerbiától 2008-ban függetlenedő országot a 193 tagállamból 98-an ismerik el, azonban egyre többen hátrálnak ki mögüle szintén politikai okokból kifolyólag.

Abházia és Dél-Oszétia a Kaukázusban található – a két állam az orosz-grúz háború következtében jött létre még 2008-ban. A két térséget kizárólag Oroszország, Venezuela, Nicaragua, Nauru és Szíria ismerte el független országként.

Picunda, 2017. augusztus 8. Vlagyimir Putyin orosz elnök (b) és Raul Hadzsimba abház elnök tárgyal Picundában 2017. augusztus 8-án. Abházia, akárcsak Georgia másik szakadár területe, Dél-Oszétia a 2008-ban vívott grúz-orosz háború nyomán nyilvánította ki önhatalmúlag függetlenségét, amelyet Oroszországon kívül alig néhány ország ismer el. Az ENSZ Georgia részének tekinti ezeket a területeket. (MTI/EPApool/Alekszej Druzsinyin)

Az 1974-es sikertelen görög puccskísérlet nyomán Ciprus a mai napig két országhoz tartozik, bár a sziget északi részének függetlenségét az egész világon egyedül Törökország ismerte el.

Nyugat-Szahara helyzete sokkal nehezebb, ugyanis a kopár, ám óriási kiterjedésű területet egyaránt szeretné uralni Marokkó és az algériai függetlenségi Polisario Front mozgalom. 2019-ig összesen tíz afrikai állam nyitotta meg a diplomáciai képviseleteit Nyugat-Szaharában, a térség autonómiáját egyre többen támogatják világszerte egyaránt – többek között Mexikó, Líbia, Jamaica, Irán és Guatemala is ezekhez az országokhoz tartozik.

Hat, úgynevezett de facto állam is létezik, amelyeket egyetlen ENSZ-tagállam sem ismert még el: Transznisztria, Szomáliföld, Cabinda, Hegyi-Karabah Köztársaság, Donyecki Népköztársaság és Luhanszki Népköztársaság.

Transznisztria egy vékony sávban, a Dnyeszter folyó mentén elterülő állam, ahol körülbelül félmillió ember él. Az ország 1992-ben vált le Moldováról egy rövid ideig tartó fegyveres konfliktus után, amelyet az oroszok támogattak. Habár Transznisztriában mind a mai napig érezhető az orosz befolyás az ott állomásozó katonákkal egyetemben, meglepő módon még Oroszország sem ismerte el az állam létezését.

Tiraszpol, 2013. június 8. Az FC Sheriff Tiraspol labdarúgócsapatának stadionja Moldova szakadár, magát Dnyeszter Menti Köztársaságnak nevezõ területének fõvárosában, Tiraszpolban 2013. június 7-én. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Szomáliföldet 1991-ben kiáltották ki függetlennek, miután leváltották Sziad Barré szomáliai diktátort a több tízezer ártatlan emberéletet követelő háborúk és mészárlások végeztével. Annak ellenére, hogy az országnak saját alkotmánya és pénzneme is van, egyetlen más ENSZ-tagállam sem tartja nyilván őket.

A Hegyi-Karabah Köztársaság idén többször is a címlapokon szerepelt az Örményország és Azerbajdzsán között folyó területi viták miatt. A régió 1992-ben vált le Azerbajdzsánról, azóta rendszeresen tartanak parlamenti választásokat, 2006-ban pedig elfogadták az új alkotmányt, mégsem ismeri el az országot egyetlen állam sem a világon.

A Donyecki és Luhanszki Népköztársaság egy nem hivatalos népszavazás útján 2014. májusban kiáltotta ki a függetlenségét Ukrajnától. A két szeparatista mozgalom által irányított területen a mai napig zajlanak a fegyveres konfliktusok.

Donyeck, 2014. november 14. Képviselõk az ülésteremben az önhatalmúlag kikiáltott „Donyecki Népköztársaság” parlamentjének elsõ ülésén a kelet-ukrajnai Donyeckben 2014. november 14-én, 12 nappal az oroszbarát szakadárok által Donyeck és Luhanszk megyékben tartott választások után. (MTI/EPA/Olekszandr Jermocsenko)

A Cabindai Köztársaság Angola északi provinciája, ami Kongó és a Kongói Demokratikus Köztársaság határán található, az anyaországtól elszigetelve. Az enklávét 1975-ben szabadította fel a FLEC-mozgalom, azóta folyamatos gerillaháborúk zajlanak a térségben, ugyanis az autonómiájukat sem az angolai kormány, sem a nemzetközi szervezetek nem ismerték el.

Mindezek alapján az eredetileg feltett kérdésre a válasz az, hogy attól függ – ha az ENSZ által elismert országokat nézzük, akkor 195 állam van a világon, azonban ha a de facto autonóm régiókat is hozzávesszük, összesen 207 országot tartunk nyilván a Földön.