Piráját fogtak az Alcsi Holt-Tiszában
A trópusi halfaj a szakértő szerint nem valószínű, hogy megtelepedik a hazai vizekben, ám itthon ismeretlen betegségekkel még veszélyeztetheti a halállományt.
Dél-Amerikában őshonos, gyümölcsevő piráját fogtak a Szolnok térségében lévő Alcsi Holt-Tiszában – írta meg a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság. A beszámoló szerint a Magyarországon nem jellemző halfajt még július 5-én akasztotta horogra Csonó Tibor horgász, aki szerint a halat nem tették el, de nem is dobták vissza a vízbe.
Sólyom Norbert biológus a halról készült kép alapján a halfajt pirapitingának (Piaractus brachipomus) azonosította. „Az oldalvonal mentén 104 pikkely számolható, az oldal fölött 34, míg alatta 27. Az első hátúszón megszámolható úszósugarak száma 14, a farok alattin 25, a mellúszón pedig 14” – nyilatkozta az RTL-nek.
A szakértő szerint a hal hazai megtelepedésétől nem kell tartani, ugyanis a szakirodalom alapján a pirapitinga 13 Celsius-fokos vízhőmérséklet alatt elpusztul. „Sokkal nagyobb kockázatot jelent egy hazai vizekben ismeretlen, trópusi halbetegség elterjesztése, amely az adott víztér őshonos halállományát veszélyezteti” – magyarázta.
Korábban azt is megírtuk, hogy június végén tömegével ugrottak ki a Dunából a halak, a jelenségről videó is készült: a leglátványosabb pillanatokban több száz példány is látható volt a víz felett. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy múlt hónap közepén medúzák jelentek meg egy népszerű magyar strand vizében.