Pintér Sándor szerint fontos, hogy változtassanak a betegekhez való hozzáálláson
A belügyminiszter a 47. Medicina Fórumon ismertette az egészségügyi rendszer megújítására vonatkozó terveket, melyek között szerepel a digitalizáció bővítése, az ellenőrzési rendszer szigorítása és a betegellátás minőségének javítása is.
A magyar egészségügyi rendszer átfogó modernizációja új szakaszba lépett – derült ki Pintér Sándor belügyminiszter előadásából, amelyet a 47. Medicina Fórum és Konferencián tartott. A tárcavezető elmondta, hogy az elmúlt két évben mintegy 90 fejlesztő intézkedést vezettek be az ágazatban, köztük az orvosi és ápolói béremelést, valamint egy 300 ezer négyzetméteres kórházfelújítási programot.
A paraszolvencia kérdésében is jelentős előrelépésről számolt be a miniszter, aki szerint a hálapénz-rendszer felszámolása 80-90 százalékban már megvalósult. A további fejlesztések között kiemelt szerepet kap majd a digitalizáció, mely során januártól több kijelölt intézményben kezdődik az elektronikus lázlap tesztelése, illetve bevezetésre kerül a digitális ápolási dokumentáció is.
Szigorúbb ellenőrzés
Az ellenőrzési rendszer jelentős szigorítását vetíti előre, hogy a tárca megháromszorozná az egészségügyi ellenőrök létszámát. A közelmúltban végzett vizsgálatok során több mint 200 olyan orvost azonosítottak, akik teljes állású közalkalmazottként augusztus végéig kevesebb mint 50 beteget láttak el, miközben egyikük magánpraxisában 1800 pácienst fogadott.
Központi téma lesz a betegellátás minőségének javítása is, melynek érdekében az Országos Kórházi Főigazgatóság évente kétszer tart kommunikációs képzést az egészségügyi dolgozóknak. A változtatás szükségességét alátámasztja a járóbeteg-irányítási rendszer átalakításáért felelős miniszteri megbízott által végzett felmérés is, amely szerint a betegek gyakran tapasztalnak empátiahiányt és durva bánásmódot.
A finanszírozási kérdésekről Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár beszélt, aki bejelentette, hogy 2024-ben körülbelül 150 milliárd forintot fordítanak az egészségügyi ellátás finanszírozásának korrekciójára. Kilenc kórházban átfogó adatgyűjtés indul a finanszírozási rendszer további fejlesztéséhez, emellett adósságcsökkentő programot is indítanak a kórházvezetések számára.
Az államtitkár megerősítette, hogy a kormány elvetette az önkormányzati szakrendelők államosításának tervét, azonban ezek az intézmények kincstári körbe kerülnek, ami lehetővé teszi a működésük és gazdálkodásuk hatékonyabb felügyeletét.