Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ezért nem támogatja a Pfizer a koronavírus elleni vakcinák szabadalmának feloldását

A Pfizer magyarországi képviseletének ügyvezető igazgatója, Vereckei Péter egy interjúban beszélt arról, a gyógyszergyár miért ellenzi a koronavírus elleni vakcinák feloldását.

...svg content...Fotó: Lakatos István idegsebész főorvos beolt egy férfit a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina második adagjával a Jósa András Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. április 30-án. MTI/Balázs
Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Az utóbbi hetek egyik legtöbbet emlegetett témája volt a koronavírussal, illetve az az ellen készülő védőoltásokkal kapcsolatban az a dél-afrikai és indiai kezdeményezés, mely a vakcinák szabadalmi jogainak felfüggesztését annak érdekében, hogy felgyorsuljon a gyártási folyamat és előbb jussanak a szegényebb országok hozzájuk.

A nyugati gyógyszergyárak kezdettől fogva tiltakoztak a javaslat ellen, amellyel hatalmas bevételektől eshetnének el, és bár az Egyesült Államok és több európai ország is beállt amellé a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO), végül sikerült blokkolni azt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A Népszavának Vereckei Péter, a Pfizer magyarországi képviseletének ügyvezető igazgatója adott interjút, amelyben elmondta, a cég álláspontja szerint a várakozásokkal szemben a szabadalmak feloldása lelassítaná a vakcinák gyártását:

„Erről a vállalatnak itt nagyon világos és határozott álláspontja van. A legfontosabb az, hogy most minél gyorsabban, minél több emberhez jusson el a megfelelő mennyiségű vakcina. Ennek pedig az a feltétele, hogy a jelenlegi beszállítási kapacitások, az ellátási lánc semmilyen ok miatt ne törjön meg. Ezt most a szabadalmak feloldása nem támogatná.”

Vereckei arról is beszélt, a cég az idén 2,5 milliárd vakcinát igyekszik legyártani, és „sorozatos fejlesztésekkel” elérték, hogy 60 nap alatt elkészüljön a vakcina. Emellett arról is beszélt, milyen további feltételei vannak a hatékony gyártásnak:

„ehhez arra is szükség van, hogy a teljes beszállítói folyamat óraműpontossággal működjön. Minden gramm alapanyag, amit a beszállítóinktól megkapunk, azonnal megy a gyártásba. Amit legyártunk, azt azonnal szállítjuk, még néhány napos készleteink sincsenek.”

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.