Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Legkorábban 2033-ban juthatnak el a Perseverance Mars-mintái a Földre

Kicsit tovább kell várniuk tudósoknak arra, hogy kezükbe vegyék a Marson begyűjtött kőzetmintákat.

...svg content...MTI/EPA/NASA/JPL-Caltech
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) közösen azon dolgozik, hogy több tucatnyi marsi mintát visszahozzanak a Földre, melyeket a Perseverance roverrel gyűjtenek a 45 kilométer széles Jezero-kráter mélyén.

Az amerikai űrhivatal előzetes tervei szerint 2026-ban indították volna útnak az úgynevezett marsi emelkedő járművet, a MAV-ot, valamint az ESA által épített rovert szállító mintavevő leszállóegységet, az SRL-t, melyek a kőzet- és pordarabkákat tartalmazó fiolákat egy kozmikus pályára állított űrhajóra, az ERO-ra vitték volna, amellyel 2031-ra prognosztizálták a Földre való visszatérést. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Az ütemterv menete azonban megváltozott, március 28-án ugyanis a NASA bejelentette, az SRL lander tömegigényének részletes elemzése arra késztette a szakembereket, hogy egy kettős modulrendszert fejlesszenek ki, amivel módosultak a korábbi elképzelések.

A második leszállóegység kifejlesztése szükségessé teszi a 2028-as indítási dátum és a 2033-as mintavisszatérési időpont felé történő elmozdulást, és összhangban van a Mars Sample Return Independent Review Board (IRB) azon megállapításával, hogy a kettős leszállóegység-architektúra javíthatja a küldetés sikerének valószínűségét – magyarázták.

Ahhoz, hogy megvalósuljon a projekt, a Kongresszusnak jóvá kell hagynia a NASA által benyújtott, 822 millió dollárt kóstáló költségvetési kérelmet, máskülönben még a 2033-as dátum is tovább csúszhat, vagyis mostantól a politikusok kezében van a döntés.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Különös viselkedést figyeltek meg egy ritka farkasnál

Az etióp farkasok előszeretettel nyalogatják egy helyi virág édes nektárját, mindeközben orrukra és szájukra pollen tapad, ami az első ismert, beporzást végző nagy testű ragadozókká teszi őket.